Hirdetés

Engedély nélkül estek neki a fészkeknek, és hogy vissza se térhessenek az egyébként védett madarak, a fákat is durván csonkolták. Óriási a veszteség. A szakemberek értetlenül állnak a döbbenetes esemény előtt, hiszen ráadásul egy olyan intézményről van szó, ahol rendszeresen szerveznek természetismereti versenyeket kisiskolásoknak. Az esetet természetesen jelentették a hatóságnak.

A szomorú történetről legfrissebb hírlevelében számolt be a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány. Mint írják, még 2017-ben alakult ki egy kisebb vetésivarjú-telep a hoboli általános iskola udvarának platánfáin.

A kolónia létrejöttétől kezdve a természetvédők minden évben elvégezték a fészkelő állomány felmérését.

A költő párok száma 2017–2021 között 6–29 pár között mozgott.

Idén április 21-én számlálták meg őket a szakemberek, akkor 15 fészekben figyelték meg a kotló vagy kis fiókákat melengető szülőket.

Azonban később szörnyű merénylet történt az ártatlan madarak ellen: a nevelés legintenzívebb időszakában a varjúvárakat engedély nélkül leverték, és hogy megakadályozzák a fészkelésüket, a platánfákat durván lecsonkolták.

A „beavatkozás” miatt az összes költés meghiúsult, és legalább 15 fészekaljnyi fióka pusztult el. Hozzávetőleges természetvédelmi értékük 3 millió forint, ezért a cselekmény akár a természetvédelmi bűntett kategóriájába is sorolható.

Az MME jelentette az esetet a hatóságnak.

Hangsúlyozták, nem vitatják, hogy a varjak jelenléte zavaró lehet egy iskolánál, viszont a természetvédelmi hatóság valószínűleg engedélyezte volna a fészkek eltávolítását költési időszakon kívül. Ezért is érthetetlen a szakemberek szerint, hogy miért most csonkolták a fákat, ráadásul egy olyan intézmény területén, ahol évek óta természetismereti vetélkedőket szerveznek a környék általános iskolái számára…

Frissítve (június 2.): a Szabad Pécs szerint a munkát az iskolát fenntartó szigetvári tankerület rendelte meg, mert „féltek a gyerekekre zuhanó ágaktól”, a cikk megjelenése után reagáltak a történtekre. Azt írták, hogy ugyan a lenyesett ágak közt valóban voltak fészkek, azok már üresek voltak, a munkálatban részt vevő dolgozók nem találtak állati tetemet, tojásmaradékot, ami a védett madarak pusztítására utalt volna. Ilyen bejelentéssel a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület sem kereste meg őket.


Most pedig következzen néhány szívderítőbb madárhír Baranyából:

Javult a helyzet a vándorsolymoknál: az egyik ismert fészeknél 2, a másik helyen 3 fiókát nevelnek a párok, a fiókák rövidesen kirepülhetnek. Tavaly egy szem fióka repült csak ki. A megyei állományt egyébként mindössze 4 párra becsülik.

A rétisasoknál 10 százalékos állománynövekedést regisztráltak a szakemberek, összesen 37 fióka kirepülése várható, és június közepe után is lesznek kirepülő fiatalok.

Lapulnak a picik a fészekben

Így is lehet: az MME egyik önkéntese Mohácson bukkant egy olyan épületre, ahol a tulajdonos a nagy házfelújítási munkák ellenére megóvta a fecskék fészkét. A szigetelésben kivágta annak helyét, így békében költhetnek továbbra is ott a kismadarak.

Messzire jutott egy Sumonyban gyűrűzött zöldike: a madárka 2019 után idén május 7-én került ismét emberkézbe a baranyai településtől több mint ezer (1088) kilométerre, Litvániában egy Pravieniskes nevű településen.

Hirdetés