Ünnepeljük együtt ezeket a csodás állatokat: ma van a csimpánzok világnapja!

Hirdetés

Dr. Jane Goodall angol etológus 1960. július 14-én lépett először a Tanzániában található Gombe Nemzeti Parkba, hogy tanulmányozza a csimpánzokat, 2018-tól ezen a napon tartjuk a rendkívüli emberszabású állatok világnapját.

62 évvel ezelőtt, ezen a napon szállt partra a világhírű Jane Goodall, hogy megfigyelje természetes, zavartalan környezetükben a csimpánzokat. Ez a csodálatos állatfaj a legközelebbi állati rokonunk, így kutatása az őseink megértéséhez is vezethet. Így gondolta ezt a fiatal Jane Goodall mentora, Louis Leakey antropológus is, amikor megbízta az akkor 26 éves nőt a kutatással. Több évtizedes kaland vette kezdetét. Sok olyan megfigyelése volt az etológusnak, amelyet ezelőtt senki sem jegyzett fel.

Az egyik legnagyobb felfedezése az volt, hogy a csimpánzok eszközöket használnak, sőt készítenek.

Akkoriban úgy gondolták, erre csak az ember képes. Többek között megfigyelte, hogy a csimpánzoknál nagyon erős az anya-kölyök kapcsolat, hogy az állatok háborúznak egymással, és szervezetten vadásznak is más kisebb állatokra. A csimpánzok nem
is különböznek olyan nagyon tőlünk. A legnagyobb veszélyforrás rájuk nézve mégis az ember, de mi lehetünk fennmaradásuk biztosítéka is: manapság a legoptimistább becslések szerint is 350 ezer vadon élő csimpánz él az egész afrikai kontinensen, holott 100 évvel ezelőtt több mint egymillió egyedük élt Afrika 25 országában. Az élőhelyük megtartásával, a természet elleni bűncselekmények felszámolásával, a betegségek továbbadásának megállításával, együttes erővel, egy csepp esélyt biztosíthatunk a csimpánzok számára.

A pécsi állatkertben élő két példány, Joe és Liza az alábbi képeken és videón látható:

Aki szeretne többet megtudni a csimpánzokról, keresse fel a magyarországi Jane Goodall Intézet honlapját, akikkel a Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium közös programot szervez július 16-án, ahol persze minden a csimpánzok körül forog majd! 

Fotók, videó: Nemes Viktória 

Hirdetés