13 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapPécs AktuálMSZP: jó üzletnek tűnt a Magasház

MSZP: jó üzletnek tűnt a Magasház

Az MSZP szerint a Magasház bontását a jelenlegi tulajdonos spanyol befektetői csoportnak kellene finanszíroznia. A szocialisták tudni szeretnék, hogy az épület kormányzati ingatlanná alakításának előkészítésére eddig mennyit költött az önkormányzat az utóbbi négy évben.Tóth szerint ők nem felelősek a mostani helyzetért.

Tóth Bertalan, az MSZP városházi frakcióvezetője a pécsi Magasház ügyében tartott sajtótájékoztatót hétfőn, miután a minap Hargitai János, a megyei kormányhivatal vezetője bejelentette: kötelezhetik a tulajdonost az épület bontására.

Mint azt a szocialista politikus elmondta, szerinte ez nem olyan egyszerű.

– Érvényben van az a közgyűlési határozat, amely szerint 800 férőhelyes mélygarázs épül ezen a területen, egy kormányzati központ, és egy irodaház – mondta a politikus. – Erre a projektre alakult meg az önkormányzat és az Öresund Holding részvételével egy cég, a Szigeti Garázs Kft. is.

Tóth szerint ez a társaság terveket készített a Magasház bontására és az építkezésekre, szerződést kötött tanácsadókkal, tervezőkkel, közbeszerzést bonyolított le a mélygarázs építésére.

– Tudomásunk szerint e megállapodásokat az önkormányzat nem mondta fel, a határozatokat nem vonta vissza – mondta az MSZP országos elnökségi tagja.

Nem érez felelősséget a Magasház miatt
Nem érez felelősséget a Magasház miatt

A politikus úgy véli, az is zavaros, hogy mi lesz a Megyeri téri gödör sorsa, amelyet még 1993-ban adott el az önkormányzat egy osztrák cégnek.

Tóth Bertalan szerint a Magasház bontásának költségeit az épület tulajdonosának kell vállalnia. Ha ugyanis a kormány állja azt, akkor szerinte Pécs rosszul jár, mert elveszíti ezt a pénzt – amit támogatás formájában megkaphatna.

– Követeljük, hogy Páva Zsolt számoljon el a kormányzati központ és a mélygarázs előkészítésére, a Megyeri téri telek megvásárlására fordított közpénzekkel. Mutassa be a Szigeti Garázs Kft. gazdálkodását, mert fogalmunk sincs, hogy a több éve működő cégnél milyen pénzek mentek el. Mondja el, hogy ki kell-e fizetni a Megyeri téri telket, hogy mi a helyzet az önkormányzati határozatokkal, mikor mondja fel, módosítja az Öresunddal kötött szerződéseket – jelentette be Tóth.

[note]

Tóth szerint jó üzlet volt eladni a Magasházat 

Legutóbb 2008-ban, éppen Tóth Bertalan alpolgármestersége alatt adta el a város a Magasházat 450 millió forintért. Abban bíztak, hogy irodaházzá alakítja majd a spanyol befektető a kísértetházat.

– Akkor ez mindenképpen jó üzletnek tűnt – mondta Tóth arra a kérdésünkre, megérte-e eladni annak idején a Magasházat.

Másik kérdésünkre, miszerint kötöttek-e ki garanciákat az adásvételi szerződésben a hasznosításra vonatkozóan, illetve érez-e személyes felelősséget azért, mert eddig semmi sem történt az ingatlannal, azt mondta: egyszerű adásvételi szerződést kötöttek, garancia nélkül. Felelősséget pedig nem érez emiatt.[/note]

A Fidesz szerint az MSZP veszélybe sodorna több ezer pécsit. Decsi István, a párt pécsi alelnöke közleményben reagált.

– AZ MSZP évtizedeken keresztül százmilliókat költött a Magasházra, adták-vették az épületet, miközben soha semmi nem történt a 25 emeletessel, annak egyre csak romlott az állaga. Most megpróbálják megakadályozni, hogy Pécs lebontsa a múlt eme kétes darabját. Miért? – tette fel a kérdést Decsi.

Szerinte a pécsi MSZP újra a változás útjában áll, minden erejükkel azon dolgoznak, hogy megakadályozzák a pécsi kísértetház lebontását. – Tóth Bertalan és az MSZP politikusai minden erejükkel a múltat marasztalják, próbálják megakadályozni, hogy Pécs megszabadulhasson egy 25 éves tehertől – így az alelnök.

– Megértjük, hogy az MSZP ragaszkodik a múltjuk hírhedt jelképéhez, hiszen városvezetéseik alatt több százmillió forintot költöttek a lakatlan épületre. Adták, vették a 25 emeletest, nagy terveket szövögettek, hihetetlen mennyiségű pénzt öltek bele, miközben soha nem történt semmi az épülettel, évről-évre egyre csak rosszabb lett az állapota – tette hozzá.

Decsi utalt rá: az új városvezetés évek óta küzd azért, hogy megoldást találjon mind a területre, mind pedig az épületre. – Ma már ott tartunk, hogy a Magasház életveszélyes, közvetlen veszélyt jelent a környékén élő több száz családra, vagy arra a több ezer emberre, akik nap mint nap az árnyékában közlekednek. Bár ez az MSZP politikusait nem érdekli, bennünket igen, és mindent meg is próbálunk annak érdekében, hogy megakadályozzunk egy esetleges tragédiát. Pécs le fogja bontani a veszélyt jelentő Magasházat, mert ez az ott élők érdeke és ezzel tudjuk szavatolni a biztonságukat – jelentette ki a politikus.

Decsi nyomatékosan kérte az MSZP politikusait, hogy ha már nem segítenek a veszély megszüntetésében és az életveszélyes épület lebontásában, legalább ne akadályozzák azt! Ne sodorjanak veszélybe több ezer pécsit csak azért, hogy politikai előnyt kovácsolhassanak a Magasházból. – Politikai előnyt ugyanis azzal tudtak volna szerezni, ha lebontották volna, ameddig erre lehetőségük volt, de ehelyett százmilliókat költöttek a semmire – zárta rövidre véleményét a fideszes képviselő.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő