Ajtózár kisokos – milyen típusok vannak?

Hirdetés

Az ajtózárakból számos típus elérhető a piacon. Ezek alapvető tulajdonságaik alapján kategorizálhatóak. Ezzel a cikkel próbálunk segíteni abban, hogy minél könnyebb legyen eligazodni az egyes típusok között. Lássuk hát őket! Bővebben: Ajtózár kisokos – milyen típusok vannak?

Hagyományos ajtózár típusok

Először is tisztázzuk, hogy mi a különbség a zár és a zárbetét között. Röviden az a különbség, hogy az előbbi gondoskodik a fizikai záródásról, amit az utóbbiba helyezett kulcs elfordításával vezérelhetünk.

Ellenben nem minden esetben van szükség kulcsra, ezért nézzük most meg, hogy melyik az a három, a zardiszkont.hu-n is kapható hagyományos zártípus, amivel találkozhatunk:

  • Kulcsos: Ennél a típusnál magában a zárban található egy kulcslyuk, amibe egy hengeres kulcs kerül, így működtethető a zár.
  • Cilinderes: Itt már a kulcsnyílás helyett egy nyílás van kialakítva, amibe az úgynevezett zárbetétet lehet behelyezni, melybe a kulcs kerül. Így külön cserélhető ez a kis rész is, nem szükséges az egész zárat kiszerelni, ha valami gond lenne a kulcsot befogadó szerkezettel.
  • Toalett (WC): Ennél se kulcsnyílás, se hely a betétnek. Ehelyett egy gombot találunk a zár tetszőleges oldalán, amivel a WC-t belülről be tudjuk zárni. Kívül pedig akár egy foglaltságjelzőt is el lehet helyezni, amit a gomb eltekerésével működtetünk.

Egynyelves, kétnyelves, görgős, kampós?

Az alapján is tudjuk csoportosítani a különböző zárakat, hogy mivel történik a fizikai záródás, azaz mi akadályozza meg az ajtó kinyitását, ha bezártuk. Íme, a lista:

  • Egynyelves: Egyetlen nyelv biztosítja a zárt állapotot. Vannak ilyen bevésőzárak is, de ezt a típust már inkább csak másodzáraknál alkalmazzuk. 3 rudat mozgató változattal is találkozhatunk, de ezt is egynyelvesnek tekinthetjük, mert egyszerre mozognak.
  • Kétnyelves: Ennél a típusnál van egy második, felső (úgynevezett) csapdanyelv is, mely bezáráskor kvázi csapdába ejti az ajtót. Viszont ez kilinccsel minden esetben visszahúzható. Az alsó retesznyelv mindig csak kulccsal mozgatható, azaz ez fog felelni a biztonsági zárásért.
  • Kampós: Itt a reteszelést végző nyelv kampó alakú, innen a név. Ez beleakad az ellendarabba, így nagyobb védelmet fog nyújtani feszítés ellen. Előszeretettel alkalmaznak ilyen megoldást tolóajtók és tolókapuk esetén.
  • Görgős: Nincs kilincs, csak egy rugós görgő, ami bezárt állapotban tartja az ajtót.

Többpontos zárak

A hagyományos ajtózárakhoz képest egy teljesen más szintet képviselnek ezek a darabok, ha a biztonságot nézzük. Sokkal nagyobb védelmet jelentenek, mint egy egypontos változat, ezért is ezek a Zárdiszkont – Online zárszaküzlet legnépszerűbb termékei.

Ha nyitott állapotban látjuk az ajtót, akkor nagyon könnyen felismerhető a többpontos változat, mivel az élének teljes magasságában végigfut a szerkezet. Erre az a magyarázat, hogy különböző magasságokban újabb és újabb zárási pontok (nyelvek, görgők, kampók) találhatóak.

A működésük kétféle lehet: a kilincs felhúzásával mozgathatjuk a zárási pontokat, vagy a kulcs többszöri elfordításával érhető el ugyanez.

(x)

Hirdetés