Minden évszakban más tápanyagot igényel a pázsit

Hirdetés

A gyep akkor lesz egészséges, ha hozzájut azokhoz a tápanyagokhoz, amelyekre szüksége van. Érdemes tudni azonban, hogy nem ugyanolyan gyeptrágyát kell alkalmazni az év eltérő szakaszaiban. Bővebben: Minden évszakban más tápanyagot igényel a pázsit

Mi kell a gyepnek tavasszal?

A telek általában hidegek és fényszegények, így a gyepfelület kizöldülése érdekében gondoskodni kell tavasszal a tápanyag utánpótlásáról. Az indító gyepműtrágyából nitrogéndús változatot célszerű használni.

A Gazdadiszkont webshopjában kapható műtrágyák közül az egyik legjobb választás az Ekote Sport&Green termékcsalád, és a Maintenance. Szóba jöhet még a Landscaper Pro Spring and Summer, a Sportsmaster High N, és a High N Mini is.

Nyáron is fontos foglalkozni a pázsittal

Mostanában nyaranta egyre gyakrabban fordulnak elő aszályos időszakok erős kánikula kíséretében. Nem kell azonban feltétlenül lemondani arról, hogy szépen zöldelljen a fű júniustól augusztusig.

Ennek érdekében érdemes bevetni kálium túlsúlyú NPK gyeptrágyát, de a kiegyenlített összetételű is megoldást jelenthet. Előbbi előnye, hogy a kálium megerősíti a növényi szöveteket, amely következtében a pázsit regenerálódási képessége és vízháztartása is javulni fog. A káliumos gyeptrágya mellett szól még az, hogy a gombás betegségekkel és a hőstresszel is könnyebben fogja felvenni a gyep a harcot.

Ez a teendő nyár végén és ősszel

A nyár utolsó hónapjában még erőteljes növekedésnek indul a fű, így van ez még szeptember első felében is. Ebben az időszakban nitrogénes műtrágyát kell alkalmazni, csakúgy, mint tavasszal. Dózis tekintetében célszerű az alsó határt választani.

Ha beköszönt a valódi ősz, akkor már inkább a káliumtúlsúlyú gyeptrágyákkal kell dolgozni, amikkel fel lehet készíteni a gyepet a zord télre. Ajánlott burkolt műtrágyát használni, amely tápanyagot tud biztosítani a fűszálak számára egészen tavaszig.

A burkolt műtrágyák egyébként nevüket onnan kapták, hogy a szilárd granulátumon lévő bevonatnak hála a hatóanyag nem bomlik le azon nyomban. Ezzel a megoldással lehet elérni azt, hogy akár 8-9 hónapon át biztosítva legyen a tápanyag a gyep számára, és ne kelljen ehhez időről időre trágyázni azt. A nem burkolt változatok mindössze néhány héten át képesek kifejteni a hatásukat.

Óvni kell a talajéletet is

A talajélet megóvásához kitűnőek a pelletált szerves trágyák. Ilyen például a Tribu marhatrágya, amely remek beltartalmi értékkel rendelkezik, nagyszerű az oldékonysága. Mivel a pelletált szerves trágyák hőkezelésen esnek át, így gyommagvakat egészen biztosan nem tartalmaznak.

Az összefüggő nagyobb kiterjedésű pázsittal az a gond, hogy a talajélet és a biodiverzitás tekintetében nem előnyös. A tömörödött és élettelen talajt időről időre célszerű gyógynövénykivonatokat és hasznos baktériumokat egyaránt tartalmazó Amalgerollal kezelni. Így a talaj egészségesebb lesz hosszú távon, és egyúttal a gyeptrágyát is nagyobb hatásfokkal lehet majd bevetni.

(x)

Hirdetés