Hirdetés

Markáns hidegfront érkezik vasárnap, éjszakánként komoly fagyok várhatók, de napközben is alig kúszik fagypont fölé a hőmérséklet. A hideg napokon fokozott figyelmet kell fordítani a rászorulókra, elesettekre, az utcán tartózkodó hajléktalan embertársainkra.

Télies fordulatot vesz hétvégén az időjárás, jelentős lehűlés várható a következő napokban. A hideg idő kemény próba elé állítja az utcán élőket, de a pécsi hajléktalanellátó-szolgálatok és intézmények felkészültek ellátásukra.

– Országos felmérésekből évek óta az látszik, hogy kevesebb a hajléktalan az utcákon, az ellátóhelyeken, és ez Pécsre is jellemző – mondta el Hajdu Krisztián, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat regionális szakmai vezetője.

A szociális szakember szerint ennek számos oka van. Az egyik, hogy az újonnan hajléktalanná lettek között aránylag sok a fiatalabb szerhasználó, ám ők nem vesznek igénybe ellátást.

A régebb óta utcán élő hajléktalanok ugyanakkor érthető módon elöregszenek. Ez azzal jár, hogy bár kevesebben vannak, az ellátásban résztvevő szervezeteknek több dolga van velük. A férőhelyek száma viszont, ahol gondozni, ápolni lehet őket, nagyon kevés. Újabb intézmények létrehozására és működtetésére a hajléktalanokat gondozó szervezeteknek nincs elegendő forrása. Az Európai Unió, mivel mások az elvei, nem támogatja ilyen intézmények létrehozását.

A pécsi önkormányzat kiemelt feladatként tekint a hajléktalanok ellátására a civil és egyházi fenntartókkal együttműködve.

– Nekünk minden pécsi egyformán fontos – hangsúlyozta Nyőgéri Lajos, Pécs szociális ügyekért felelős alpolgármestere. – Felkészültünk a hideg napokra, és nem csak mi, de minden pécsi, baranyai, a hajléktalanellátásban és a krízisek kezelésében résztvevő szervezet. Ám ettől még nagyon fontos, hogy mind vigyázzunk egymásra, és ha úgy látjuk, hogy valaki bajban van, értesítsük ezeket a szakembereket.

Az alpolgármester hozzátette: a hajléktalanellátással foglalkozó operatív testületnek az önkormányzat és hivatala mellett tagja a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Támasz Alapítvány, a mentőszolgálat, a klinika sürgősségi osztálya, a rendőrség és a polgárőr egyesületek szövetsége is. A testület ülésein személyesen is rendszeresen tartják egymással a kapcsolatot a szervezetek.

– A járvány időszaka alatt egy a korábbinál is szorosabb kapcsolat alakult ki az önkormányzat és a szociális szférában dolgozó egyházi és civil szervezetek között – mondta Nyőgéri Lajos, hozzátéve, hogy a számos együttműködési rendszert a mostani városvezetés élesztett fel ismét, volt, amelyiket sokévnyi szünet után.

Hajdu Krisztián hozzátette, hogy mi magunk is életet menthetünk a következő hideg napokban.

– A már messziről láthatóan agresszíven viselkedő embereket el kell kerülni – fogalmazott a szakember. – Ám nem szabad félni odamenni egy padon ülő emberhez, és megkérdezni tőle, hogy minden rendben van-e. Ha a válasz igen, és nem viselkedik furcsán, nincs is vele több tennivalónk. Ám ha panasza van, vagy a viselkedésén látszik, hogy valami baj van, akkor haladéktalanul hívjuk a Támasz Alapítvány diszpécserszolgálatát. A kihűlés egyik tünete a lelassuló vérkeringés, ezért ha azt tapasztaljuk, hogy a megszólított ember lassan beszél vagy mozog, hívjunk hozzá segítséget.

A szeretetszolgálat regionális szakmai vezetője hangsúlyozta: többen hűlnek ki a hidegben a saját otthonukban, mint az utcán. Ezért nagyon fontos, hogy figyeljünk idős, elesett vagy szociálisan nehéz helyzetben lévő szomszédainkra. Elég néha bekopogni hozzájuk, vagy a családsegítőket, a Támasz Alapítvány diszpécserét hívni, ha például azt látjuk, hogy nem füstöl a kémény.

Utcai szociális munka:

TÁMASZ Alapítvány – Pécs, Gomba utca 7.; Pécs, Dugonics 26., Pécs, Névtelen utca 1.

Hajléktalanok nappali ellátása:   

TÁMASZ Alapítvány – Pécs, Dugonics utca 26. (200 fő); Pécs, Névtelen utca 1(150 fő)

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Szolgáló Szeretet Háza Nappali Melegedő – Pécs, Janus Pannonius utca 6. (50 fő)

Pécsi Egyházmegye-Szentlőrinc Gondozóotthon Konzorcium – Pécs, Tüskésréti út 8(75 fő)

Hajléktalanok otthona:

TÁMASZ Alapítvány Pécs, Rét utca 4/1. (50 fő)

Éjjeli menedékhely:

TÁMASZ Alapítvány – Pécs, Zsolnay V. út 105. (női, 32 fő), Pécs, Gomba utca 7. (férfi, 70 fő)

Pécsi Egyházmegye-Szentlőrinc Gondozóotthon Konzorcium – Pécs, Tüskésréti út 8(33 fő)

Hajléktalan személyek átmeneti szállása:

TÁMASZ Alapítvány – Pécs, Zsolnay V. út 105. (női, 20 fő); Pécs, Névtelen utca 1. (férfi, 28 fő); Pécs, Edison utca 18. (férfi, 50 fő)

Hajléktalan személyek átmeneti szállása külső férőhelyen:

TÁMASZ Alapítvány Pécs, Sándor utca 2. (férfi, 9 fő); Pécs, Hársfa út 19. (női, 9 fő); Pécs, Hársfa út 36. (férfi, 14 fő)

Időszakos férőhely:

TÁMASZ Alapítvány – Pécs, Dugonics utca 26. (55 fő)

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Szolgáló Szeretet Háza nappali melegedő – Pécs, Janus Pannonius utca 6. (33 fő)

2023. november 1-e és 2024. március 31-e közötti időszakban napi 24 órában működik a krízisautó-szolgáltatás, amelyet a TÁMASZ Alapítvány dél-dunántúli regionális diszpécserszolgálatán keresztül érhető el a 72/233-169 és a 20/975-2385 telefonszámokon.

Hirdetés