15 C
Pécs
szombat, május 18, 2024
KezdőlapHírzónaGraz-Pécs: több évtizedes testvérvárosi kapcsolat

Graz-Pécs: több évtizedes testvérvárosi kapcsolat

Több testvérváros küld delegációt szeptember elsején a város napjára. A németországi Fellbachról, a szerbiai Újvidékről, a horvátországi Eszékről, és a romániai Aradról, a felsorolt városokhoz fűződő kapcsolatról már írtunk. Grazból is érkezik küldöttség. Az ausztriai település 1989 óta testvérvárosa Pécsnek.

A teljesség igénye nélkül néhány példa két város szoros együttműködésére az elmúlt harminc évből:

  • A kilencvenes években az együttműködés szerves része volt Baranya megye testvérmegyéjével, a grazi központú Steiermarkkal történő kapcsolattartás, valamint az Alpok-Adria Munkaközösség Steiermark megyével közös programok szervezése. Az együttműködés az egy időben különösen aktív pécsi Osztrák Tiszteletbeli Konzulátus és a Bastei (Baranya-Steiermark) szervezet aktív közreműködésével valósult meg.
  • A kilencvenes évek végén három alkalommal rendezték meg a Graz-Pécs, Pécs-Graz két napos Barátságvonat programját. A közel 400 grazi, illetve 200 pécsi utas között voltak politikusok és a gazdasági élet vezetői is. A grazi program fő eseménye a Grazi Őszi Vásár megtekintése volt, a pécsi programé a Baranya és Steiermark megyével közösen szervezett kulturális program. Az 1997-es Grazi Őszi Vásár egyik eseménye a Pécs nevű utca felavatása volt. A Pécsi Napok 1998-as programjában a Graz-tér felavatására került sor.
  • 1999-ben a Pécs-Graz közötti együttműködésben elért sikereiért Alfred Stingl polgármester „Pécs város díszpolgára” címet kapta.
  • 2000-ben a két város egyeteme, a Pécsi Tudományegyetem és a Karl Franzens Egyetem rektorai által megkötött együttműködés eredményeként pécsi egyetemi hallgatók vettek részt grazi német nyelvű kurzusokon, grazi diákok pedig pécsi kurzusokon.
  • 2005 és 2012 között az együttműködésben nem volt különösebb előrelépés, sőt egyfajta megtorpanás jellemezte a két város kapcsolatát. A  EKF 2003 Graz program, majd Pécs EKF címe jó alapot biztosított volna az együttműködés fellendítésére, és Pécs számos esetben próbálkozott is a kezdeményezéssel, de az erőfeszítések jelentős eredményt nem hoztak.
  • 2014 júniusában Auf nach Ungarn! – vagyis Irány Magyarország! jeligével mutatkozott be Magyarország, többek között Pécs és a Zsolnay Kulturális Negyed Grazban.
  • Péterffy Attila 2019-es polgármesteri programjában szerepelt a német nyelvterületekkel való kulturális, gazdasági és turisztikai együttműködések fejlesztése. Ennek jegyében 2020 elején a város akkori kulturális alpolgármestere Grazba látogatott.

[su_box title=”Ausztria második legnagyobb városa” style=”glass” box_color=”#69ae48″ radius=”2″]Graz Stájerország szövetségi tartomány székhelye. 300 ezer lakosával Ausztria második legnépesebb városa és második legfontosabb egyetemi városa. 1999-ben az UNESCO Graz történelmi központját és a Várhegyet felvette a világörökségi helyszínek közé, 2003-ban Európa kulturális fővárosa volt, 2010-ben az Eggenberg-kastély is felkerült a világörökségi helyszínek listájára, majd 2011-ben elnyerte az UNESCO „Dizájn városa” címét. A város a Mura mentén, a Grazi-medence északi részén fekszik. Története a 6. századig követhető vissza, amikor helyi szláv népek egy kis erődöt (gradec) építettek a területén. 1379-től a Habsburgok egyik székhelye, hosszú ideig Belső-Ausztria fővárosa volt.[/su_box]

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő