Mit foglal magában a vastagtű-biopszia?

Hirdetés

Bizonyos esetekben a pontos diagnózis felállítása szempontjából nélkülözhetetlen a szövettani mintavétel.

A vizsgálat során az orvos választ kaphat arra a kérdésre, hogy az elváltozás jó- vagy rosszindulatú-e. Arra is, hogy melyik szervből indult ki az elváltozás, milyen stádiumban van a páciens. Sőt, a mintavétel az áttétek keresésének egyik eszköze is lehet. A kiértékelést követően meg tudják határozni az eltávolítani kívánt szervrészlet vagy szerv nagyságát.

A core-biopszia vagy vastagtű-biopszia során, a hagyományos citológiai mintavétellel szemben nem sejtmintavétel, hanem egy kis méretű, úgynevezett szövethenger eltávolítás történik. Patológiai vizsgálat céljából két milliméter átmérőjű és tíz-tizenkettő milliméter hosszú, henger alakú szövetdarabot távolítanak el. 

Hogyan zajlik a mintavétel?

A beteg részéről nincs szükség különösebb előkészületre. Azonban ha szed véralvadásgátló gyógyszert, azt feltétlenül említse meg a CMC Déli Klinika orvosának! A mintavétel előtt helyi érzéstelenítést alkalmaznak, ezt követően egy apró metszést ejtenek a bőrön, ezen keresztül vezetik be a mintavételi tűt. A tűhöz egy rugós „pisztoly” csatlakozik, amelynek csattanó hangja jelzi a mintavétel megtörténtét. A vizsgálat időtartama átlagosan tíz-húsz perc szokott lenni.

A betegből egyszerre akár több mintát is levehetnek. A mintavételt követően nem varrják össze a bemetszés helyét. Nyomókötést alkalmaznak a sebre, amely komplikációmentesen, nyom nélkül meggyógyul. A beavatkozás után olykor előfordulhat véraláfutás, vagy átmenetileg érzékenyebbé válhat a terület. Emiatt szükség esetén egy-két napig fájdalomcsillapító adható, vagy helyi kezelésként jegelés alkalmazható.

Mikor van szükség ilyen beavatkozásra?

Az orvosok általában abban az esetben kérnek biopsziát, ha egy elváltozást daganatnak gondolnak. Ezt a vélekedést a következő lépések megtétele miatt szükséges valamilyen képalkotó eljárással és az érintett szerv szövettani vagy sejttani vizsgálatával is igazolni. 

A pontos diagnózis felállítása végett számos egyéb betegség esetén is szükség lehet a mintavételre. Ilyen betegség lehet például: a lisztérzékenység, a Crohn-betegség, a fekélyes vastagbélgyulladás, a veseelégtelenség, az emlő elváltozásai, a nyirokcsomó-megnagyobbodás. Sőt, a pajzsmirigy-göbök vizsgálata is ilyen módszerrel történik.

Általában patológus szakorvos végzi a mintavételt, aki a képalkotó vizsgálat során talált elváltozást feltérképezéssel megállapítja, jó- vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó. Abban az esetben, hogyha a daganat más szervek közelében áttétet okozhat, eldönti, hogy szükséges-e az elváltozás műtéti eltávolítása vagy sem.

Amennyiben a legpontosabb mintavételi eljárást szeretné igénybe venni, amelynek során a legmodernebb technológia alkalmazásával a mintavételi tű útját precízen a leggyanúsabb területekre vezetik, akkor keresse fel a CMC Déli Klinikát! A fent alkalmazott módszerrel a mintavétel sikeresebb, mint más eljárások, és így csökken annak a kockázata, hogy újabb mintavételt kelljen végezni.

(x)

Hirdetés