Varga Mónika: „Minden nap újabb és újabb újratervezést igényel”

Hirdetés

Az elmúlt egy év során a vírus nagyban megnehezítette a védekezésben kiemelt szerepet játszó Integrált Nappali Szociális Intézmény gondozottjainak és dolgozóinak életét.

A járványidőszak első hullámától kezdve nagyon sok múlt a Pécsi Többcélú Agglomerációs Társulás fenntartásban működő pécsi Integrált Nappali Szociális Intézmény dolgozóinak munkáján, akik az idős, gondozásra szoruló, veszélyeztetett pécsiek támogatása és védelme érdekében rengeteget tettek, mindezt a vírushelyzet frontvonalában. Fontos ezért beszámolni arról, hogy a szociális alapellátás számos területét lefedő intézmény hogyan küzd meg a járvány harmadik hullámának nehézségeivel.

Varga Mónika, az INSZI igazgatója

Varga Mónika, az Integrált Nappali Szociális Intézmény igazgatója lapunknak elmondta, hogy szolgáltatásaik (többek között: étkeztetés, házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, idősek és demensek nappali ellátása, pszichiátriai közösségi és nappali ellátás, otthoni szakápolás, fejlesztő foglalkoztatás) a járványidőszakban folyamatosan működtek, mindez viszont a védekezés során felmerülő többletfeladatok miatt komoly kihívást jelent számukra a mai napig. Feladataikat ugyanis még nagyobb körültekintéssel és felelősséggel kell megszervezniük – mondta.

-Az elmúlt egy év során a vírus nagyban nehezítette a munkánkat. Minden nap újabb és újabb újratervezést igényel. Az ellátottak biztonsága, a komolyabb problémák megelőzése érdekében át kellett csoportosítani a prioritásainkat, meg kellett határoznunk, hogy ebben az időszakban mi az igazán fontos számukra, mik azok a tevékenységek és intézkedések, amelyeket az ellátottak érdekében meg kell hoznunk, ez pedig nagyon nagy energiákat emésztett fel, sajnos épp a kedvelt közösségi programok és életminőség javító gondoskodás hátrányára. Most tapasztaljuk igazán, hogy az idősek mentális és fizikai állapotának megtartásához milyen nagyban hozzájárulnak a személyes kapcsolatok, a közösségek – fogalmazott Varga Mónika, hozzátéve, hogy nem csak az idősek, hanem az intézmény dolgozóinak életét is megnehezíti a járvány.

Az igazgató kiemelte, hogy ebben az időszakban felértékelődött az együttműködések szerepe is: többek között az egészségügyi, szociális, egyházi és civil hálózatokkal, a hozzátartozókkal fűzték szorosabbra kapcsolatukat, annak érdekében, hogy a nehezített feladatellátás közben is zavartalan legyen a segítségre szorulókról való gondoskodás, és hogy a rendelkezésükre álló erőforrásokkal jól tudjanak gazdálkodni.

-Az együttműködések jelentőségét a város is időben felismerte, Péterffy Attila polgármester úr életre hívta a járványügyi koordinációs csoportot, melynek működésében intézményünk is szerepet vállal. Nyőgéri Lajos alpolgármester úr közbenjárásának köszönhetően pedig olyan szervezetektől is segítséget kapunk a többletfeladatok ellátásához, akik korábban nem voltak közvetlen kapcsolatban az intézményünkkel. Ilyen például a Tüke Busz, a Pécsi Kulturális Központ és a Pécsi Nemzeti Színház is. Nélkülük nem tudnánk megfelelni a veszélyhelyzet miatt kialakult többletfeladatainknak – mondta az igazgató.

Az idősek egy részét megviseli a járvány

Varga Mónika hangsúlyozta, hogy a gondozásuk alá eső, az intézményben és saját otthonukban élő idősek változóan kezelik a számukra közel sem ideális, aggodalommal és félelemmel teli helyzetet. Többségük nagyon fegyelmezetten vészeli át, van aki visszavonultabb életet kezdett el élni, de akad olyan is, aki hosszabb távon nem tud ennyire alkalmazkodni a megváltozott szabályokhoz, ezért az intézmény munkatársainak nagyon oda kell figyelnie a járványvédelmi szabályok betartására és betartatására.

Mint mondta, jelenleg a napi kihívásokra koncentrálnak, és nagyon várják, hogy az oltottságnak köszönhetően a megszokott módon láthassák el újra feladatukat, nem aggódva a távolságtartás miatt nem megoldható ápolási- és gondozási feladatok ellátása közben.

Terveik természetesen vannak a további szakmai fejlesztésekre: már most látszik, hogy elsődleges szerepet kapnak majd a rászorulók és a munkatársak mentális egészsége érdekében szervezett programok és intézkedések. De az elmúlt egy év tapasztalata azt is megerősítette, hogy a testi-lelki jólét érdekében az öngondoskodás és „aktív időskor” szemléletének népszerűsítésére is nagyobb fegyelmet kell majd fordítaniuk – emelte ki.

Nyőgéri Lajos alpolgármester a fentiekhez hozzátette, hogy az Integrált Nappali Szociális Intézmény működésével, az idős gondozottak helyzete és esetleges igényeivel kapcsolatban folyamatosan egyeztet az INSZI vezetőjével, és kiemelte, hogy a járványidőszak kezdete óta nagyon sok múlt az intézmény dolgozóinak munkáján, nélkülük ugyanis a helyzet sokkal rosszabbá válhatott volna.

Hirdetés