18 C
Pécs
szerda, május 15, 2024
KezdőlapPécs AktuálDevizahitel: pert vesztett az OTP

Devizahitel: pert vesztett az OTP

Először nyert pert jogerősen devizahiteles ügyfelét képviselve Léhmann György siófoki ügyvéd, aki országszerte rengeteg devizahitelesnek adta vissza a reményt. A Pécsi Ítélőtábla neki adott igazat az OTP ellen. Pécsett pedig már félszázan pertársaságot is alapítottak a bankok ellen.

Több száz ügyfelének, valamint több ezer devizahitelesnek okozhat örömet az a döntés, amelyet minap hozott a Pécsi Ítélőtábla egy siófoki ügyvéd, Léhmann György ügyében. Az eljárás arról szólt ugyanis, jogszerű-e az a kitétel a hitelszerződéseknél, hogy „a hiteldíj (kamat és kezelési költség) változó mértékű, melyet a hitelezők jogosultak egyoldalúan megváltoztatni”.

A bíróság szerint azonban arról nincs szó a szerződésekben, hogy módosítások esetén – például megváltozik a jegybanki alapkamat, az állampapírhozam -, kinek és milyen mértékben kell viselnie a következményeket. Léhmann György szerint az ítélőtábla azt mondta ki, hogy a változtatásokat az adósokra nézve hátrányos módon tették meg, vagyis a szerződés tisztességtelenné vált, ami annak semmiségét is jelenti.

Ettől az ügytől függetlenül, de Pécsett már Patacs-Rácváros Egyesület pertársaságot is alapított. A társaság ügyeit kezelő Néma József szerint már közel félszázan csatlakoztak, bár mindegyik eset egyedi, általánosságban elmondható, hogy banki devizakihelyezési gyakorlattal szemben szeretnének fellépni.

– A hitel- és pénzintézeti törvény, a polgári törvénykönyv idevágó passzusait is szeretnénk segítségül hívni a bankokkal szemben – mondta Néma József. – A vonatkozó jogszabályt azzal hagyták figyelmen kívül, hogy a bankok nem tudtak meggyőződni a hitelkihelyezések fedezetéül szolgáló ingatlanok értékéről, éppen az árfolyamváltozásból származó bizonytalanság miatt.

Ha ezt nem vették figyelembe és mégis megkötötték a hitelszerződést, akkor – Néma József szerint – megkerülték a jogszabályt, így a szerződés semmis.

– Azt szeretnénk elérni, hogy az ügyfél törlesztőrészleteit úgy állapítsák meg, hogy hitelfelvételnél érvényes árfolyamnál maximum 15 százalékkal magasabb árfolyammal számoljanak csak – mondta.

A pertársaság szerint az is kifogásolható, hogy több konstrukciónál különböző devizanemekben határozzák meg a kölcsönt a bankok, holott a közjegyzői okiratokban az áll, hogy a devizát forintra váltották már a hitelfolyósítás napján, így kérdés: miért érvényesítik a deviza árfolyamának változását a hiteleseknél?

Az OTP Bank egyébként nem ért egyet a pécsi ítélettel, várhatóan felülvizsgálati kérelemmel fordul a Kúriához – jelentette az MTI.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő