16 C
Pécs
vasárnap, május 19, 2024
KezdőlapHírzónaPécsiek szervezhetik a velencei biennále pavilonját

Pécsiek szervezhetik a velencei biennále pavilonját

Építészeti modelleket mutat majd be, és a nyitottságot, az együttműködést, az újszerűséget kívánja hangsúlyozni a 13. Velencei Nemzetközi Építészeti Kiállítás magyar pavilonjának tárlata.

Bachmann Bálint, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának dékánja, aki Markó Balázzsal, a gödöllői Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának oktatójával közösen szervezheti a magyar pavilon kiállítását, szerdán az MTI-nek azt mondta: koncepciójuk szerint elsősorban építészhallgatók kapnak lehetőséget arra, hogy modelljeikkel megmutassák, mit gondolnak a modern építészeti térformálásról.

Mellettük „befutott” építészek is jelentkezhetnek megvalósult, vagy meg nem valósult terveik alapján készült modellekkel, és egy igényes katalógus is készül majd.

A magyar pavilon kiállításait lebonyolító Műcsarnok szerdán közölte, hogy a Modell című projekt nyerte el a világ egyik legjelentősebb építészeti seregszemléje, az idén augusztusban immár 13. alkalommal sorra kerülő Velencei Nemzetközi Építészeti Kiállítás magyar pavilonjának tárlatára kiírt pályázatot. A munkára a győztes terv kurátorait, Bachmann Bálintot és Markó Balázst kérik fel.

Bachmann Bálint az MTI-nek hangsúlyozta, hogy a kiállító építészhallgatókat és építészeket pályázat útján, egyfajta makettverseny keretében választják ki, a díjnyertes alkotásokat pedig a helyszínen installálják majd, így ők nemcsak önálló művek készítői, hanem egyben alkotótársai is lesznek egymásnak. Hozzátette: a pályázókat nemcsak a tervezésben komoly szerephez jutó Pécsi Tudományegyetem Breuer Marcell Doktori Iskola és a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar hallgatói közül várják, a nyílt pályázatra mind a hét hazai építész és építőművész képzőhely, sőt, 7-8 olyan horvát, német, osztrák és román intézmény figyelmét is felhívják, melyekkel kiváló szakmai kapcsolatot ápolnak.

Bachmann Bálint kitért rá, szeretnék, ha a katalógus műtárgyként, művészeti alkotásként reprezentálná a kiállítási anyagot, tervezését szintén pályázat útján lehet elnyerni.

A kurátor szerint koncepciójuk, melynek középpontjába a modellt helyezik, térbeli folytatása a két évvel ezelőttinek, amikor a magyar pavilonban a vonalat alkalmazták az építészeti gondolat átvitt értelmű megfogalmazására, valamint a mesterségbeli, kézműves-tudásbeli gondolat közvetítésére.

Bachmann Bálint azt mondta: győztes pályázatukkal, így a kiállítás megszervezésével a nyitottságot, az együttműködést, az újszerűséget szeretnék hangsúlyozni, és úgy vélik, ezzel egyben a magyarság gondolatát is közvetítik.

Megjegyezte, a biennálé magyar pavilonja több tucat építészhallgatónak és egy tucat építésznek ad lehetőségét a bemutatkozásra.

A Műcsarnok arról is tájékoztatott, hogy az augusztus 29-től november 25-ig tartó velencei biennále magyar pavilonjának kiállítására 12 pályamű érkezett a január 6-i határidőig. A tárlat megépítésének és katalógusának költségkerete 20 millió forint.

Magyarország a rendszerváltás időszakában vett részt először a Velencei Építészeti Biennálén, akkor organikus építészek mutatkoztak be csoportosan és nagy sikerrel.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő