A régi mobilod veszélyes hulladék, de nem kell messzire menni a megoldásért

Hirdetés

Lehet, hogy szép régi emlékeket ébreszt, mégsem érdemes otthon őrizgetned már nem használt, régi mobilodat. Veszélyes és speciális kezelést igénylő hulladéknak számít, ezért kukába dobni sem szabad – de van jó megoldás, és nem is kell érte messzire menni.

Ezért jelentenek veszélyt a környezetre

A mobiltelefonok – különösen az azokban található akkumulátorok – nagyon sok olyan anyagot tartalmaznak, amelyek a környezetbe kerülve súlyos károkat képesek okozni.

Amíg használjuk őket, nincs gond, de ha nem megfelelően tárolják őket, évek-évtizedek során megeshet, hogy szivárogni kezdenek belőlük ezek az anyagok.

Értékes anyagokat rejtenek

A mobiltelefonok nem csak ólmot és más veszélyes anyagot tartalmaznak, de értékes fémeket – például aranyat, ezüstöt, rezet vagy vasat – is. Ezeket speciális eljárással ki lehet nyerni belőlük, csökkentve a frissen bányászott fémek iránti igényt.

Ha a megfelelő helyre visszük régi készülékünket, kétszeresen is jót teszünk Földünkkel: kevesebb káros anyag kerül a környezetbe, és több terület maradhat érintetlen.

Régi készülékedet a szolgáltatódnál is leadhatod

A kuka vagy az otthon őrzés veszélyes – de akkor mi a megoldás? Szerencsére ma már egyre több helyen, így akár a mobilszolgáltatóknál is lehetséges a használt telefon leadása – és sok helyen még kedvezményt is adnak, ha rögtön új készüléket veszünk.

Ide passzold vissza, Tesó!

Pécsen a „Passzold vissza, Tesó!” nevet viselő civil kezdeményezésnek köszönhetően további 22 gyűjtőpont várja az elavult készülékeket.

A kampány partnerei között megtaláljuk a Pécsi Tudományegyetemet, így természetes, hogy a PTE Tudásközpontban is le lehet adni a készülékeket. De ez csak egy a sok-sok helyszín közül – a teljes pécsi lista megtalálható ezen az oldalon.

(x)

Hirdetés