Hirdetés

Mások megsegítése, egy kis énidő vagy éppen az anyagi kompenzáció – bármi is vezérli a plazmaadókat, az biztos, hogy rendkívül fontos dolgot tesznek. A levett vérplazmából ugyanis életmentő, mesterségesen elő nem állítható gyógyszerek készülnek.

Letisztult környezet, modern bútorokkal berendezett, ízléses előtér, vidám karácsonyi fények – az embert nyugalom fogja el már akkor, amikor belép a BioLife plazmaközpont Király utcai épületébe.

Valahonnan ritmusos popzene szűrődik át. A hangot követve egy belső helyiségbe jutunk, ahol a falak mentén kényelmes ágyak sorakoznak, mellettük futurisztikusnak tűnő gépek, amelyek csippanása csak néha-néha töri meg az ütemet. Az ágyakban fekvők szinte észre sem vették, hogy beléptünk. Volt, aki a telefonját bújta, más inkább csak relaxált a plazmaadás közben. Mindössze nagyjából egy órát töltenek a központban, de ezzel életmentő segítséget nyújtanak.

– A plazma a vér alkotórésze, 90 százaléka víz, de tartalmaz még különböző ionokat, fehérjéket, ásványi anyagokat – magyarázta Tantos Szabina, a pécsi centrum vezetője. – A donáció során csak a plazmát gyűjtjük, a vér többi alkotóelemét visszaáramoltatjuk a donor szervezetébe. A vérplazma mesterségesen nem állítható elő, de számos orvosi készítménynél nélkülözhetetlen. Életmentő gyógyszerek készülnek belőle, valamint sebragasztó, és tetanusz injekció előállításához is szükséges.

A statisztikák szerint az európai felnőttek mintegy 80 százaléka kerül élete során legalább egyszer olyan helyzetbe, hogy plazmaalapú készítményre szorul. Ezeket alkalmazzák balesetet szenvedett betegek kezelésénél, műtéteknél, égési sérülések esetén. Emellett számos veleszületett és szerzett betegségben szenvedő – például a hemofíliás vagy primer immunhiányos – beteget kezelnek vérplazmával, akiknek folyamatos ellátásra van szükségük a túlélésük és életminőségük biztosításához. Az önzetlen segítség kell, hiszen egy hemofíliás beteg kezeléséhez évente 1200 donáció szükséges.

Szerencsére sokan vannak, akik így szeretnék támogatni embertársaikat. Roland, aki éppen a pécsi központban tett látogatásunkkor adott plazmát, már a 60. donációjához közeledik. Ahogy mondta, a segítségnyújtás mellett a személyzet kedvessége és az anyagi kompenzáció is motivációt jelent számára.

– Amikor először jöttem, még nem tudtam sokat plazmaadásról – emlékezett vissza a férfi. – A BioLife dolgozói azonban mindenről tájékoztattak. A szakértő személyzet hozzáállása kitűnő, mindig nagyon kedvesek velem, figyelnek rám, és a humorérzékük is helyén van.

Nem véletlen ez a mentalitás, hiszen a BioLife számára a donor egészsége és jólléte kiemelkedően fontos. Szigorú szabályok szerint működnek egyrészt a donorok biztonsága érdekében, másrészt azért, hogy megfelelő minőségű gyógyszereket állíthassanak elő a levett plazmából.

– Plazmát a 18 és 60 év közötti korosztályból bárki adhat, akinek a testsúlya eléri az 50 kilogrammot, de nem haladja meg a 150-et, valamint egészségesnek érzi magát – hangsúlyozta Tantos Szabina. – A donáció előtt kitöltött kérdőív egy átfogó kórtörténetet ad, de a jelentkezőknek egy orvosi vizsgálaton is részt kell venniük. Vért veszünk tőlük, amit laborvizsgálatra küldünk, valamint a fehérjeszintet is rendszeresen mérjük. Amennyiben ez túl alacsony, a donor egészsége érdekében nem engedélyezzük a plazmaadást, viszont tanácsokkal látjuk el, hogyan tudja visszapótolni a fehérjét.

Tantos Szabina, a BioLife pécsi centrumának vezetője

A plazmaadással nemcsak másokon, de adott esetben magunkon is tudunk segíteni. A donorok folyamatos orvosi kontroll alatt állnak, és bármilyen eltérést tapasztalnak a levett vér paramétereiben, értesítik őket. A plazmaadás egészségesebb életmódra is nevel, hiszen a fehérjedús táplálkozás és a bőséges folyadékbevitel elengedhetetlen a sikeres donációhoz. Ha a szabályokat betartjuk, a donáció teljesen biztonságos.

– A törvényi előírásoknak megfelelően egy évben maximum 45 alkalommal lehet plazmát adni a nőknek és férfiaknak egyaránt – ismertette a centrumvezető. – Két alkalom között legalább két napnak kell eltelni, hiszen a plazma ennyi idő alatt termelődik újra a szervezetben.

A plazmaadás nem jár kellemetlenséggel, ezt Roland már csak tudja! Érdeklődésünkre viccelődve elárulta, az egyetlen gondja az, hogy donáció közben nem tud aludni, mert pumpálnia kell, egyébként semmilyen problémát nem tapasztal.

– Változó, hogy milyen rendszerességgel tudok jönni – mesélte Roland. – Van, amikor tudom tartani a három napot, máskor kimarad egy hosszabb időszak. Ez a beosztásomtól is függ a munkahelyen. Szerencsére ide szombaton is lehet jönni, illetve hétfőn és pénteken tovább tartanak nyitva, így akár munka után is van lehetőségem plazmát adni.

Tantos Szabina is hangsúlyozta, a nyitvatartásukat úgy alakították ki, hogy aki dolgozik, az is nyugodtan oda tudjon érni. A donorok időpontra érkeznek, amit online, a teddmegmost.hu oldalon vagy telefonon, az ingyenesen hívható +36-80/808-008-as számon kérhetnek.

A jótékony cselekedetért kompenzáció is jár, utalványt és készpénzt is kapnak a donorok, valamint a kalóriapótlásról sem feledkeznek meg: plazmaadás után csoki, üdítő, kávé és szendvics is jár nekik.

Aki még karácsony előtt tér be a Király utcai központba, duplán jótékonykodhat. A plazmaadás mellett a rászoruló gyermekek ünnepét is szebbé teheti. A BioLife csatlakozott a Baptista Szeretetszolgálat cipősdoboz akciójához, az ajándékokat az előtérben felállított karácsonyfa alá gyűjtik.

BioLife Pécs elérhetőségei:

Cím: 7622 Pécs, Király utca 66.

A Call Center ingyenesen hívható száma: +36-80/808-008

Recepció: 06-72/884-102

Recepció e-mail: [email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/pecsplazmacentrum

(x)

Hirdetés