A mozgássérült egyetemista azért küzd, hogy Pécs mintaváros lehessen az akadálymentesség terén

Hirdetés

Berkes Gergő 30 éves, Kaposváron született, most Pécsett végzi tanulmányait földrajz szakon, a PTE PEAC és Magyar Para Boccia válogatott tagja, szeret túrázni, egy civil egyesület titkára, ja és 10 éve kerekesszékben ül. Hogy ez miért csak a felsorolás végére került? Azért, mert balesete – habár fenekestől felforgatta az ő és családja mindennapjait – nem keserítette meg a fiatalembert, sőt, pozitív és segítőkész hozzáállása mindenki számára példaértékű lehet. Most a People First Egyesület matricás kampánya mellett arról beszélgettünk vele, hogy látja a város és a környék helyzetét, ami az akadálymentesítést illeti. 

A People First Egyesület tagjai 2018 óta járják Pécs és a környék legkülönbözőbb helyszíneit, hogy felmérjék, mennyire akadálymentesek ezek, így segítik a fogyatékossággal élők mindennapjait, akik számára bizony komoly tervezést igényel egy-egy kiruccanás, így nyilvánvalóan szeretnek minden eshetőségre előre felkészülni. A stáb egyre profibb, a szempontrendszer pedig folyamatosan fejlődik és gyarapodik a begyűjtött tapasztalatok alapján, a legfontosabb kritériumok között szerepelnek például a megközelíthetőség, illetve az akadálymentesített mosdó. Mozgássérült, látássérült, hallássérült szempontból is folyik az osztályozás.

– Aki nem érintett, nem is gondolná, milyen fontos a mosdó. Képzeljük csak el, hogy este a barátainkkal elmegyünk szórakozni, de kiderül, hogy az adott kocsmában nem tudunk elmenni wc-re, így például 3 utcával arrébb kell zarándokolni, egy olyan egységbe, ahol tudjuk, hogy működni fog a dolog – így Berkes Gergő.

Amennyiben egy étterem, mozi, túraútvonal, bolt, közintézmény, turisztikai látványosság, templom vagy bármilyen egyéb helyszín azonban kiállja a próbát, megkaphatja az egyesület matricáját, melyből mindenki számára egyértelművé válik, hogy az bizony akadálymentes hely. Emellett bekerül a mindenki számára ingyenesen elérhető, magyar és angol nyelvű adatbázisba, ahol szerencsére szépen bővül a lista.

– A projekt nagyon sikeres, általában azok is nagyon kedvesen és nyitottan fogadják a javaslatainkat, akik első körben nem kapják meg a matricát. Sőt, van olyan pécsi mozi, ami a segítségünkkel alakította át a lépcsőjárót, illetve a távolsági buszállomás munkatársai például a mosdó átalakításában kérték ki a tanácsunkat. Azt vesszük észre, hogy sokszor egy-egy új hely tulajdonosa keres meg minket, hogy nézzünk körül nála. A városvezetéssel is jó kapcsolatot ápolunk, az akadálymentes turizmussal kapcsolatban is remek kooperáció alakul. Többek között az Akadálymentes Pécs adatbázisunk fel fog kerülni a város új weboldalára illetve a Pécsett, városszerte a turistáknak kihelyezett infopontokon is meg fog jelenni. Egyébként nemcsak a kerekesszékeseknek vagy más fogyatékossággal élőknek segítünk mindezzel, hanem többek között a babakocsit toló szülőknek, a 40 kilós bőröndöt húzó turistáknak, az időseknek is. Ezzel mindenki nyer – mondta el lapunknak Berkes Gergő, a People First Egyesület titkára, aki 20 évesen, egy szerencsétlen baleset következtében vált mozgáskorlátozottá.

Hozzátette:

„Szerencsére nekem nincsenek negatív tapasztalataim, mindig kapok segítséget, ha szükségem van rá. Pécs egy abszolút élhető város, mi pedig azért küzdünk, hogy igazi minta lehessen a települések között, ami az akadálymentesítést és a társadalmi befogadást illeti.”

A PTE-PEAC Lendület bocciacsapata (az első sorban, balról a második Berkes Gergő)

– Egy este hasast ugrottam egy medencébe, aminek következtében eltört a 6. nyaki csigolyám, azonnal lebénultam mellkastól lefelé. Akkor készültem az egyetemi gólyatáborba, ahová nyilván nem jutottam el. Azóta viszont rengeteg ilyen rendezvényen voltam, érzékenyítő foglalkozásokat tartottam – mondta el lapunknak Berkes Gergő.

Úgy fogalmazott:

„Nem mondom, hogy gyorsan túlvoltam az egészen, nyilván sokkolt, mikor közölték, hogy többé nem fogok tudni járni. De nem szeretem magam sajnáltatni és nem áll jól a depresszió, szóval igyekszem azóta is pozitívan tölteni a mindennapjaimat. Szerencsére nagyon jófej családom van, így együtt, kisebb-nagyobb szervezéssel mindent megoldunk.”

A mozgássérültként való túrázással kapcsolatban elmondta, nem könnyű olyan útvonalakat találni, melyeket teljesíteni tud, de azért akadnak ilyenek. Példaként említette a Dombay-tó, az Orfűi-tó és a Malomvölgyi-tó környékét, ahol viszonylag jól járható az erdő.

– Mi is szeretnénk részt venni a természetjárásban és használni a közösségi tereket, ugyanúgy, ahogy az ép emberek. Csak hát eléggé beszűkül a kínálat, ezért is indult az egyesületi tagoktól ez a kezdeményezés a feltérképezésről, adatbázisfelvételről. Az a túraútvonal kerül fel a honlapra, ami elektromos kerekesszékkel vagy segítséggel, illetve látássérültként, hallássérültként is már teljesíthető – fogalmazott a mozgássérült férfi.

Azt is elmondta, hogy a koronavírus természetesen az ő tevékenységükre is rányomja a bélyegét, az egyesületnek főként azok a tagjai vannak nehéz helyzetben, akik bentlakásos intézményben élnek. Mindennek ellenére azonban nem állnak meg, a matricás projekt fut, online tartják a kapcsolatot, sőt, most is zajlanak feltárások, igyekeznek folyamatosan jobbá tenni a környezetet.

Hirdetés