Hirdetés

Egy hete kezdődött az ukrán–orosz háború, a két fél várhatóan március 3-án megtartja a második tárgyalási fordulót egy esetleges tűzszünetről, az ukrán fél már úton van a tárgyalás helyszínére, a nyugat-fehéroroszországi Bresztbe. Mutatjuk a nyolcadik nap legfontosabb eseményeit.

20.30:

Az orosz-ukrán béketárgyalások második fordulójáról a következők derültek ki a Telex szerint:

  • Az ukrán fél szerint nem úgy alakultak a tárgyalások, ahogy várták, de legalább abban sikerült megegyezni, hogy mihamarabb folytatják azokat, illetve beszéltek a háború humanitárius oldaláról is, hiszen számos ukrán várost körbekerítettek az orosz haderők.
  • Ennek értelmében a két fél közösen biztosít menekülő útvonalakat a békés civileknek, és gyógyszert, illetve élelmiszert szállítanak azokra a helyekre, ahol a legdurvább összecsapások folynak.
  • Az ukránok azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy a szemben álló felek tűzszünetet kötnek a civilek evakuációjának idejére.

18.37:

Az első hírek kilenc halottról és négy sebesültről szóltak, de az ukrán katasztrófavédelem legfrissebb jelentése szerint már 22 holttestet találtak a romok alatt a román határhoz közeli Csernyihiv bombázása nyomán. A város kormányzója szerint a rakéták iskolákat és lakóházakat vettek célba, a környéken semmilyen katonai létesítmény nincs. Napok óta bombázzák őket az oroszok, de a település ukrán kézben van továbbra is a brit hírszerzés szerint.

(BBC)

18.25:

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök este újabb beszédet mondott Moszkvában. Arról beszélt, hogy szerinte a „különleges művelet” során az összes kitűzött feladatot sikeresen teljesítették. Megjegyezte, hogy az orosz műveletek a terv szerint haladnak. Putyin azt mondta, az Ukrajnában meghalt orosz katonák családtagjainak több mint 7 millió rubelt fognak fizetni, a megsebesült katonák pedig 3 millió rubelt kapnak. Az „ukrajnai műveletekben” résztvevő katonák ötmillió rubeles pótlékot kapnak.

Putyin azt is bejelentette, hogy aláírta az Oroszország Hőse címet posztumusz odaítélő rendeletet az Ukrajnában meghalt Nurmagomed Hajimagomedovnak. Az orosz elnök a beszéde végén egyperces néma csendet tartott.

(Telex)

17.00:

Hosszú interjút adott a Mandinernek Orbán Viktor. A miniszterelnököt elsőként az orosz–ukrán háborúról kérdezték, így ismét elmondta, hogy Magyarország békepárti, ebből a konfliktusból minden áron ki kell maradnunk, ugyanakkor ismét elítélte az orosz támadást. Vlagyimir Putyinról azt mondta: „amiről eddig megállapodtam vele, azt mindig betartotta, és mi is így voltunk ezzel. Kiegyensúlyozott, korrekt kapcsolatrendszer volt a magyar–orosz kapcsolat egészen a legutóbbi időkig.”

Az EU egyből szigorú szankciókat vetett ki Oroszországra, és ezeket Magyarország is megszavazta. Orbán szerint azért nem vétóztak, mert „most az uniós egység a legfontosabb”. Arról, hogy az intézkedés mennyiben fogja befolyásolni a magyar–orosz kétoldalú kapcsolatokat, lesz-e hatása a Paks II.-re és az orosz gázszállításra, a miniszterelnök azt mondta, semmilyen érv nem szól amellett, hogy megszakítsuk az oroszokkal az energetikai együttműködésünket, és ugyanez a helyzet a paksi beruházással is, mert „ha nincs Paks, akkor még több orosz gázt és még drágábban kell vásárolni. Ha felszámolnánk az oroszokkal való energetikai együttműködést, akkor egyetlen hónap alatt háromszorosára nőne az összes magyar család rezsiköltsége.”

16.50:

A második béketárgyalási forduló a Belavezsszka Puscsa Nemzeti Parkban zajlik, amely egy emlékezetes történelmi helyszín. Ugyanis 1991. december 8-án Borisz Jelcin orosz, Leonyid Kravcsuk ukrán és Sztanyiszlav Suskevics, a fehérorosz törvényhozás elnöke itt írta alá a Szovjetunió feloszlatásáról szóló szerződést.

(Tények)

16.37:

A 24.hu térképet készített arról, hogy a környező országok hogyan segítik Ukrajnát:

15.40:

Popovics Jelena, a pécsi ukrán önkormányzat elnöke arról tájékoztatott, hogyan segíthetnek a városban működő különböző szervezetek és civilek az Ukrajnából menekülteknek. Interjúnk ITT olvasható.

13.40:

Nyilvános Facebook-oldalt hozott létre a pécsi ukrán kisebbségi önkormányzat a hozzánk érkező menekültekkel kapcsolatos hírek átadására. Aki segíteni szeretne, ITT tud tájékozódni.

13.36:

Nagyon sokan szeretnének segíteni Pécsen. A városháza hétfőn közzétett felhívására három nap alatt 87 önkéntes jelentkezett, rengetegen ajánlottak fel tárgy-, vagy pénzadományt a menekültek ellátására. Az önkormányzat most a városba érkező bajbajutottak lakhatásának megoldásában kéri a pécsiek segítségét.

13.00:

Tegnapi ülésén áttekintett az ukrán–orosz háborúval kapcsolatos teendőket a kormány – jelentette be Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón.

Mint mondta a miniszter: a kormány álláspontja az, hogy Magyarország biztonsága az első, az ország határozott érdeke, hogy ne keveredjen bele, ne sodródjon bele a háborúba, de fontos a humanitárius segítségnyújtás, több civil akció is indult, minden menekültnek segítséget nyújtanak a határon átlépve. A kormány 1,3 milliárd forint támogatást nyújt a segélyszervezeteknek.

12.41:

Az ukrán fegyveres erők közlése szerint a háborúban eddig összesen körülbelül 9 ezer orosz katona halt meg vagy sérült meg, az ukrán erők 217 tankot, 90 tüzérségi egységet, 31 helikoptert és 30 más légi járművet semmisítettek meg. Oroszország először szerdán közölt hivatalosan adatot az eddigi veszteségeiről: az AFP szerint Moszkva 498 áldozatot és 1597 sebesültet ismert el, valamint 2870 ukrán katona és „nacionalista” haláláról számolt be.

A Telex hozzáteszi: a valós adat valahol az Ukrajna és Oroszország által közölt számok között lehet, és a 8 napja kitört háborúnak több száz civil halálos áldozata is van.

11.06:

Magyar idő szerint délután egy óra körül kezdődhet az orosz–ukrán béketárgyalás második fordulója. (Telex)

10.09:

Az MTI mai és tegnapi fotói a Budapestre érkezett menekültekről:

9.34:

Március másodikán éjfélig 16.661 ember lépte át a magyar határt. Az ukrán–magyar határszakasz forgalmának adatai a háború kirobbanása óta a rendőrség honlapján ide kattintva találhatók.

Képek a magyar határról:

Forrás: police.hu

9.17:

Először az is felmerült, hogy szerdán folytatódnak a béketárgyalások, sajtóértesülések szerint viszont csütörtökön kerül erre sor. Ezúttal is Belaruszban, de most a lengyel határ közelében, Bresztben lehet az esemény. Napirendre kerülhet a tűzszünet kérdése is. (444)

Az orosz hadsereg biztonsági folyosót alakított ki, hogy az ukrán küldöttség eljusson oda.

9.10:

„Elakadt” a 64 kilométeres katonai konvoj, John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője szerint az elmúlt 24-36 órában nem tettek érzékelhető előrelépést, ennek oka az orosz haderők átcsoportosítása, az ukránok kitartó ellenállása, műszaki meghibásodások és torlódások. (24.hu)

9.09:

Kijevben (és más városokban) több komoly robbanást is regisztráltak az éjjel, azonban egyelőre nem tudni, mik voltak a célpontok, és hogy, vannak-e áldozatai a támadásnak. (Telex)

9.05:

A lakosság két százaléka, vagyis már egymillió ember menekült el Ukrajnából a háború elől valamelyik szomszédos országba az elmúlt egy hétben az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) közlése szerint. (24.hu)

9.00:

Orosz kézre kerülhetett a dél-ukrajnai Herszon városa, bár a „katonai helyzet továbbra is tisztázatlan”. (Telex)


Az első hét nap eseményeivel korábbi cikkeinkben foglalkoztunk:

21 civil halt meg Harkivban az éjszaka, csütörtökön folytatódnak a béketárgyalások – ÉLŐ

64 kilométer hosszú orosz konvoj halad Kijev felé – ÉLŐ

Tárgyalóasztalhoz ültek az ukránok és az oroszok, brutális rakétatámadás Harkovban – ÉLŐ

Putyin különleges készültségbe helyezte Oroszország nukleáris rendszerét – ÉLŐ

Utcai harcok törtek ki Kijevben – a háború harmadik napja, ÉLŐ

Kijevet ostromolják az orosz csapatok – ÉLŐ

Kitört a háború: Éjjel rakétatámadások érték Kijevet, az EU újabb szankciókról döntött – ÉLŐ

 

Hirdetés