20 C
Pécs
hétfő, május 20, 2024
KezdőlapAbszolút NőNem tudsz aludni? Ez biztosan segíteni fog!

Nem tudsz aludni? Ez biztosan segíteni fog!

Ha nem szundítunk rendesen, másnap fáradtak és dekoncentráltak vagyunk. Ekkor persze nem teljesítünk jól sem a munkában, sem az iskolában. Épp ezért nagyon fontos lenne, hogy kellően kipihenjük magunkat, a szakember szerint azonban számos ember szenved alvászavarban. Csokorba szedtünk néhány praktikát, amivel mélyebb álomba zuhanhatunk.

Az esetek többségében megismerhető, hogy mitől alakul ki az alvászavar, de az is előfordul, hogy oka ismeretlen marad. Megkülönböztetünk több mint nyolcvan típust, ám a leggyakoribb az álmatlanság, alváképtelenség vagyis inszomnia. Rengeteg oka lehet, ámi mivel az álmatlanság egy tünet, megszüntethetjük ha mélyre hatóbban megvizsgáljuk magunkat, és megszüntetjük az okozó problémát. Dr. Faludi Béla, a PTE Neurológiai Klinika alvásdiagnosztikai laboratóriumának vezető orvosa szerint legtöbbször akut vagyis átmeneti problémák okozzák az alvásképtelenséget, vagyis munkahelyi stressz, családi konfliktus vagy párkapcsolati probléma. Ám ha az álmatlanság tovább tart pár napnál vagyis krónikus, akkor érdemes szakemberhez fordulni.

alszik, alvás,

Amellett, hogy megpróbáljuk felkutatni álmatlanságunk okát, bevethetünk néhány otthoni praktikát a könnyebb alvás érdekében. Íme néhány módszer, a pécsi szakember ajánlásával.

Alváshigiéné

A pécsi szakember szerint az alváshigiéné ami rendszerességet, és a megfelelő alvókörnyezet megteremtését jelenti. Próbáljunk meg odafigyelni arra, hogy nagyjából egy időben keljünk és feküdjünk, mert ha alvási szokásaink rendkívül rendszertelenek, szervezetünk nehezebben fog pihenni. Azt tanácsolja az orvos, hogy az ágyban semmiképpen ne számítógépezzünk vagy tévézzünk, hiszen ezek fényterápiás eszközök, és eltolják az alvási ciklust.

Testhőmérsékletünk, miközben alszunk alacsonyabb. Nem sokkal, de egy fokkal legalább csökken. Így minden, ami magasabb hőmérsékletet próbál fenntartani, ronthatja alvási esélyeinket. Így, annak ellenére, hogy szeretjük a meleget, állítsuk lejjebb a fűtést hálószobánkban. Ha a hőmérséklet stimmel, figyeljünk kicsit a hangokra, és a fényhatásokra is, ezeket javasolt minimalizálni.

Mozogj, de ne túlságosan

Alvás előtt az erőteljes, nagy testmozgás nem javasolt. Ám ha beiktatunk egy lazább esti sétát az még javunkra is válhat, de ha egyenesen a konditeremből zuhanunk ágyunkba, azzal nem biztos, hogy jót teszünk szervezetünknek. Dr. Faludi Béla felhívja a figyelmet arra is, hogy lefekvés előtt közvetlenül ne vacsorázzunk be, mivel amellett, hogy gyomrunknak sem teszünk jót, alvásunkat is befolyásolhatja a tele has.

half full glass of wine on bedside table of early twenties woman in bed in a bedroom

Több száz éve alkalmazott praktika, az alkohol!

Már a viktoriánus Angliában is bevett módszer volt az alvászavar ellen, ha a páciens fogyasztott egy kis alkoholt. Persze nem mindegy, hogy milyet és mennyit, a leghatékonyabb a szakember szerint az 1-2 deci bor. Nem mindenkinek hat, ugyanis az alkoholnak van izomlazító hatása, ami a légzészavarokat súlyosbítja. Így aki amiatt nem tud aludni mert légzése nem megfelelő, például horkol, azon az alkohol nem fog segíteni, sőt, ront a helyzeten. Természetesen itt nem az alkoholistákról van szó, ők ugyanis pont hogy krónikus alvászavarban szenvednek, a határ szigorúan az 1-2 deci, és az sem rendszeresen.

[box title=”Plusz tipp: a csodás levendula” box_color=”#b263c5″]

A levendulának nagyon erős nyugtató és álmatlanság űző hatása van. Egy pár csepp illóolaj a párologtatóba, vagy akár a párna sarkára csodákat tehet az inszomniánkkal. Lefekvés előtt a habfürdő is fantasztikus megoldás, pár csepp levendula, ylang ylang vagy jázmin olaj a fürdőbe tökéletesen ellazítja a testet és a lelket.[/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő