19 C
Pécs
hétfő, május 20, 2024
KezdőlapPécs AktuálPáva Zsolt: Pécsnek lelke van

Páva Zsolt: Pécsnek lelke van

A most magunk mögött hagyott esztendő Pécs életében egyfajta felkészülés, hiszen jövőre már rengeteg fejlesztés indul el. Páva Zsolt, Pécs polgármestere lapunknak adott interjújában arról is beszélt, hogy melyik a kedvenc projektje és hogy bizony kritikusak a pécsiek.


– Hét éve vezeti a várost, milyennek ítélte meg az elmúlt éveket és hogyan jellemezné legújabb kori történetét?
– Nehéz kiragadni néhány esztendőt, hiszen a kalocsai katonai szolgálatot leszámítva hatvanegy éve élek Pécsen. Ez a város az otthonom, a hátterem, a közegem, függetlenül attól, hogy polgármester vagyok vagy sem. De nagyon sok minden változott ebben az időszakban is, elég csak a tömegközlekedés átalakítására gondolni, vagy arra, hogy 2014-ben és 2015-ben ezer-ezer új munkahely jött létre; az elmúlt években megszépült a város, az Európa Kultúra Főváros fejlesztései, különleges programok is maradandó élményt jelentettek. Amikor hivatalba léptem, azt láttam, hogy hiányzik a rendezettség a városban, ezért rendet kellett tenni, teremteni. Ilyen volt a Magasház-ügye is, a FEMA-épülete is, vagy a lerobbant állapotban lévő vasútállomás, állatkert is – ezeket mind meg kellett oldani. Fontosnak tartottam, hogy a frekventáltabb helyeken rend legyen, ebben a 800-900 közcélú foglalkoztatottnak nagyon nagy szerepe volt, köszönet illeti munkájukat, illetve köszönjük ezzel kapcsolatban a pécsi polgárok türelmét.

– Polgármesterként kap-e visszajelzést arról, hogy a pécsiek szeretik, értékelik a megújult tereket, épületeket?
– Úgy gondolom, igen. A pécsiekben azonban igen fejlett a kritikai érzék, hajlamosak megkeresni a legjobb dolgokban is az apró hibákat. Nincs ezzel baj, ezt tudomásul kell venni.

– Milyen téren érzi úgy, hogy mégis jogosak a kritikák?
– Nagyon fontosnak tartom, hogy a városi szolgáltatók működésével elégedettek legyenek az emberek, hiszen életük fontos részét képezik. Évek óta minden esztendőben közvélemény-kutatást végzünk azért, hogy értékeljék a pécsiek a cégek munkáját. Jó látni, hogy az elmúlt években a visszajelzések alapján e téren mindig sikerült előrelépni, a tendencia javul. Persze sosem lesz mindig maradéktalanul elégedett mindenki, ám törekedni kell erre. A cégvezetők sem kritikának, hanem a munkájuk velejárójának értékelik mindezt. Nagyon fontosnak tartom, hogy tisztaság legyen a városban, ne legyen eldobált hulladék, és ne legyenek kátyúsak az utak, a járdák. Ez utóbbi tekintetében szeretnék változásokat.

– Pontosan mit jelent ez?
– A cél az, hogy még ebben a ciklusban elindítsunk egy nagyszabású, egész városra kiterjedő járda- és útfelújítási programot. Utoljára ilyen jellegű, ám kisebb volumenű munka a kulturális fővárosi program előtt volt, azóta azonban nem történt nagyobb beavatkozás. Erre szeretnék forrást előteremteni, miközben a már eltervezett, a város vasúti tengelye melletti ipari területek feltárását, a belváros tehermentesítését célzó útfejlesztéseket is végrehajtjuk.

– A Modern Városok Program keretében 55 projekt valósul meg a következő években, az idei esztendő – néhány kivételtől eltekintve – jellemzően ezek előkészítéséről szólt. Milyen várost szeretne látni 2018-ra?
– Olyan várost, amelyet nyugodtan átadhatunk a következő generációk számára. Ehhez fontos eszköz az Európa Zöld Fővárosa program is, amely a takarékosság, a környezetvédelem, a korszerű technológiák alkalmazását tűzte ki célul, azt, hogy napelemekkel termeljünk energiát, elektromos buszokkal közlekedjünk, hőszigetelt épületeink legyenek. A Smart City, az okos város elgondolás is ugyanerről szól, hogy minél inkább kihasználjuk a technika adta lehetőségeket.

páva zsolt, hl01

– Önnek személy szerint van kedvenc fejlesztése?
– A világörökségi helyszínek felújítási projektjei között szerepel az, hogy a jövőben a nyugati és északnyugati városfalon végig lehessen sétálni. Ez azt jelentené, hogy a Kórház térnél fel lehetne menni a fal gyilokjárójára és egészen a Hunyadi útig elsétálni. Úgy gondolom, hogy ez nemcsak a városlakók számára lenne kedvelt útvonal, hanem komoly turisztikai vonzerőt is jelentene.

– 2020-ig tart az uniós finanszírozási ciklus, utána Pécsnek saját lábára kell állnia. Polgármesterként hogyan látja, a városban élők gondolkodásmódjában milyen változásokra van szükség?

páva zsolt, hl02

– Nagyon fontos fejlesztések jönnek, de minden dolognak van lelki, emberi oldala is. Pécsnek lelke van. Szeretném, hogyha az itt élők elfogadnák: a fejlesztések nemcsak a politikusoknak, a Fidesznek fontosak. Tekintsünk úgy erre az időszakra, mint arra, amikor nagyon gyorsan történnek a változások, és a városnak lépést kell tartania, különben leszakad. Mit jelent ez? Szeressük a városunkat, ahol tudjuk, segítsük a fejlődését, ugyanis apróságokon is múlik a város jövője. Ha közösséget tudnak alkotni, helyben tudnak tenni a városért, azok mind-mind Pécs javát szolgálják. Ha ez a gondolkodásmód általános lesz, akkor nem kell félteni a várost.

Borleves, fogas és bejgli
Páva Zsoltékénál mindig szigorú rend szerint zajlik az ünnep. A szentestét a szüleivel és gyermekeivel közösen tölti el, karácsonykor szüleinél és anyósánál vendégeskednek. A menüben mindig szerepel felvidéki borleves, amelyet felesége készít el, és fogas, amelyet még nyáron kapnak horgász ismerőseiktől. Nem maradhat el a felesége által készített bejgli sem, amit a polgármester azért tart szenzációsnak, mert nagyon vékony a tésztája és fantasztikusan finom a töltelék benne.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő