10 C
Pécs
szerda, május 15, 2024
KezdőlapHírzónaSztárdizájner a Zsolnaynál?

Sztárdizájner a Zsolnaynál?

Karim Rashid sztárdizájner tett látogatást nemrégiben Budapesten. Az utóbbi években kétszemélyes pink fürdőkádjával, neonzöld belgrádi gyógyszertárával és a környezetbarát otthon sajátos koncepciójával sajtóvisszhangot kiváltó tervező a Zsolnay Porcelánmanufaktúra vezetőivel is tárgyalt egy esetleges együttműködésről.

Az egyiptomi származású, jelenleg New Yorkban élő Karim Rashid napjaink egyik legfoglalkoztatottabb dizájnere (magyarosan: formatervezője) február elején találkozott a pécsi gyár képviselőivel, s nem kizárt, hogy a jövőben együttműködik a céggel.

Mint azt Péterné Marosy Katalin, a társaság vezérigazgatója lapunknak elmondta, Rashid budapesti előadása után kezdtek tárgyalásokat a dizájnerrel az esetleges együttműködésről. Konkrétumok, mondta, nem hangzottak el, ám a jövőt illetően biztató jeleket kaptak.

Hogy a Zsolnay és Rashid együttműködéséből lesz-e valami, s várhatóan mikor, az egyelőre Marosy Katalin szerint sem jelenthető ki bizonyosan. A dizájnernek ezzel együtt beszámoltak a pécsi lehetőségekről, a gyárban folyó munkáról, a társaság különlegességeiről, így az eozinmázas technikáról is.

Tudni kell, hogy Karim Rashid eddig a világ 35 országából több mint 220 cég megbízásának tett eleget, s munkáit több mint 300 különböző szakmai díjjal jutalmazták. A gyártók széles köre számára tervezett bútorokon és lakberendezési kiegészítőkön túl tett már kirándulásokat a divat és a képzőművészet világába is. Karim munkái világszerte 20 múzeum állandó gyűjteményét gazdagítják, illetve folyamatosan szerepelnek különböző galériák időszakos tárlatain is.

Karim Rashid sikerének kulcsa a tudatosan és következetesen felépített, és a világ minden pontján azonnal beazonosítható imázsa. Karim személye az elmúlt két évtizedben valóságos márkanévvé vált. Sajátos formanyelvét a mára védjegyévé lett cukorka színekkel (például pink, narancs, banánzöld) és digitális op-art mintákkal, valamint saját jelrendszerrel, ikonokkal tette még karakteresebbé, megalkotva ezzel az úgynevezett digipop stílust.

Az egyiptomi-angol származású művész 1960-ban született Kairóban, majd Londonban, Kanadában és Olaszországban élt, tanult és alkotott, mielőtt New Yorkban telepedett volna le. Kiemelkedően termékeny alkotói munkája mellett rendszeresen szerepel vendégelőadóként különböző egyetemeken és konferenciákon.

Művészi hitvallásának lényegét számos könyvében is megfogalmazta, köztük a 2009-ben KarimSpace címmel megjelent, legújabb belsőépítészeti munkáit bemutató monográfiájában, a számítógépes grafika világába tett felfedezőútját összegző könyvében, a 2005-ös Digipopban, valamint két korábbi monográfiájában, a 2004-ben megjelent Evolution és a 2001-es I Want to Change the World című művekben.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő