23 C
Pécs
hétfő, május 20, 2024
KezdőlapTOPÚj eljárást rendeltek el a Volvo-perben, a fideszes városvezetés felelősségét is vizsgálni...

Új eljárást rendeltek el a Volvo-perben, a fideszes városvezetés felelősségét is vizsgálni kell

Új eljárást rendelt el másodfokon eljáró bíróság, a Pécsi Ítélőtábla kedden a pécsi fideszes városvezetéshez kötődő, korrupciógyanús Volvo-ügyben. A per Szekszárdon kezdődhet elölről.

A felülbírálat során a Pécsi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét teljes egészében
megalapozatlannak találta, mert az ügy számos lényeges mozzanatát nem derítették fel az eljárás során.

Emlékeztetőül: a per négy vádlottja közül az egyik a per közben elhunyt, egyet jogerősen elítéltek, kettőt pedig felmentettek első fokon. Politikusok, döntéshozók felelősségét sem a rendőrségi nyomozás, sem a vádhatóság, sem a bíróság nem vetette fel, őket csak tanúként hallgatták ki.

A bíró indoklásában kitért arra is, hogy az akkori városvezetés felelősségét is fel kell deríteni a 2015-ös, durván túlárazottnak tűnő hollandiai buszbeszerzés kapcsán, illetve azt is meg kell vizsgálni, kinek lehetett még felelőssége az ügyben.

A buszbeszerzéskor Páva Zsolt volt a polgármester, az egész beszerzés „arca” Csizi Péter alpolgármester és országgyűlési képviselő volt. Csizmadia Péter, a Fidesz mostani polgármesterjelöltje az önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke volt, többek között ezen a bizottságon is átment a buszbeszerzés. Az első fokú bírósági eljárás során csupán tanúként hallgatták meg Pávát, Csizit, és Bánki Eriket, a párt dél-dunántúli „erős emberét”, pedig utóbbi kettő bizonyítottan járt együtt Hollandiában a buszbeszerzés idején, bár állításuk szerint magánügyben. Csizmadia Péter akkori bizottsági elnököt nem hallgatták ki.

A másodfokú végzés indoklásában elhangzott az is, hogy az eljárás során nem vizsgálták meg és nem értékelték a holland nyomozás anyagait, továbbá nem megfelelően hallgatták ki a tanúkat.

A Páva-féle városvezetés egyébként be sem jelentette a 600 milliós polgárjogi igényt az ügy kapcsán, azt a jogi átvilágítás tárta fel és a Péterffy-érában, a Tüke Busz az utolsó pillanatban tudta benyújtani.

A Pécsi Ítélőtábla kedd délutáni közleményében magyarázatot adott arra, miért utasította új eljárásra az első fokú bíróságot:

  • …nem lehetett  megnyugtató választ kapni arra a kérdésre, hogy gazdasági szempontból – észszerű érvekkel és  törvényes célkitűzésekkel – egyáltalán magyarázható volt-e a hollandiai cég fellépése, a  buszbeszerzés menetében az eladó és a pécsi közlekedési cég, mint vevő közé történő  beékelődése, mely Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata számára mintegy 650 millió  forintos többletkiadást eredményezett.  
  • Elmaradt a közbeszerzés szabálytalanságainak feltárása, az abban kulcsszerepet játszó  személyek tevékenységének leírása és értékelése, illetve annak megválaszolása, hogy törvényes  és szabályos ügylet esetén hogyan képzelhető el az, hogy a Pécs Megyei Jogú Város  Önkormányzata által hitelfelvétellel biztosított 10,9 millió euró (3,5 milliárd forint) vételár egy  része, azaz hozzávetőlegesen 1,6 millió euró a másodrendű vádlott belgrádi bankszámlájára,  míg 550.000 euró a harmadrendű vádlott thaiföldi bankszámlájára került átutalásra.
  • …részletekbe menő alapossággal  kellett volna értékelni azokat a bizonyítási eszközöket, melyeket a holland nyomozó hatóság  gyűjtött össze, azt követően, hogy a másodrendű vádlott 2016. június 29-én megjelent egy  hollandiai pénzintézet fiókjában és lottónyereményre való hivatkozással 900.650 euró  készpénzt szeretett volna a saját számlájára befizetni. 

„Az ítélőtábla végzését az ügyész tudomásul vette. A vádlottak és védők közül a  határozathirdetésen jelen lévő másodrendű vádlott és a negyedrendű vádlott védője fellebbezést  jelentett be a végzés ellen, melyet a Kúria fog elbírálni” – zárul a Pécsi Ítélőtábla közleménye.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő