13 C
Pécs
szombat, május 18, 2024
KezdőlapHírzónaUtcára vonulhatnak a pedagógusok

Utcára vonulhatnak a pedagógusok

Utcára vonulhatnak a pedagógusok a jövő évi költségvetés egyes részei miatt. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke forráskivonásra és elbocsátásra számít, amit a minisztérium cáfolt, és a béremelések folytatását ígéri.

A középfokú oktatást érinti leginkább hátrányosan a jövő évi költségvetés – mondta Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke. Hozzátette: az átalakítások tervezetéből arra lehet következtetni, hogy csökkentenék a gimnáziumi osztályok számát. A szakszervezeti vezető szerint a kormányzat több mint 100 milliárd forintot kíván kivonni a közoktatás finanszírozásából, a gimnáziumi osztályok csökkentését pedig úgy akarják elérni, hogy a párhuzamosan indítható osztályok számát megvágják. Kevesebb osztályhoz kevesebb diák, hozzájuk pedig kevesebb tanár szükséges – tette hozzá.

A jövő évi költségvetésből azonban, mint ahogy a Kossuth Rádió összefoglalójában elhangzott, kiderül, hogy több köznevelési területre a mostaninál többet szánna a kormány. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) azt közölte, 8 százalékkal nőnek jövőre a köznevelési kiadások. Balog Zoltán tárcavezető korábban hangoztatta, hogy a szakiskolai képzés színvonalának emelését az általános iskolai képzés megerősítésével érnék el.

A jövő év végéig 4,8 milliárd forintos uniós és haza forrásból ezer bölcsődei férőhelyet alakítanak ki. A jelenlegi 42 ezres bölcsődei férőhelyszámot 60 ezerre szeretnék növelni, a büdzsében 3-3 milliárdot irányoznak elő tornaterem- és uszodaépítésre. A pedagógus-életpályamodell szerint pedig béremelésre számíthatnak a tanárok – mondta a miniszter.

Mendrey László szerint a költségvetésben előirányzott források ezt nem fedezik. A magán- és alapítványi iskolákban dolgozó pedagógusok bérét, akárcsak a Klik alá tartozókét, az állam finanszírozta. Ez a támogatás az alapítványi iskolák esetében 70 százalékra fog csökkenni, a magániskolák esetében pedig 30 százalékra, miközben az egyházi iskolákban tanító pedagógusok bére továbbra is az állam kezében van.

A PDSZ elnöke azt kérte a parlamenti képviselőktől, hogy a költségvetés közoktatásra vonatkozó részét tárgyalják újra, ne fogadják el. A nyomásgyakorláshoz levelet írt azoknak a szakszervezeti vezetőknek, akikkel 2011-ben együtt alakították meg a sztrájkbizottságot, és azt kérte tőlük, élesszék fel a korábbi együttműködést. Mendrey László arról is beszélt, egységre törekednek a többi szakszervezettel, és ne tartja kizártnak sem az utcára vonulást, sem a sztrájkot.

Az Emmi tegnap este kiadott közleményében a sztrájkfelhívásra nem reagált, de, mint ahogy kifejtette, a kormány célja a köznevelési rendszer színvonalának növelése a gyermekek, a tanulók érdekében, ezért az évről évre növekvő állami többletráfordítást elsősorban a legjobban teljesítő pedagógusok bérére kívánják fordítani. A pedagógus-előmeneteli rendszer a köznevelési törvénynek megfelelő ütemben zajlik, 2014 után 2015-ben is növekedik a pedagógusok bérére fordított állami kiadás – írta az Emmi.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő