Felolvasás, hangoskönyv és mesenézés: melyik milyen hatással van a gyerekre?

Hirdetés

Abban mindenki egyetért, hogy a gyerekek úgy fejlődnek a legjobban, ha már egészen kicsi koruktól kezdve a mese helyet kap az életükben. A varázslatos történetek hatása egészen elképesztő, nem csupán a szókincs fejlődik általuk. Bővebben: Felolvasás, hangoskönyv és mesenézés: melyik milyen hatással van a gyerekre?

A mindennapos esti mesélés azonban sok szülőnek fárasztó lehet, de a VOIZ hangoskönyv szolgáltatása megoldja ezt a problémát! Az oldalon számos mű érhető el, amiket a telefonunkra tölthetünk le, ha pedig itt az idő, a gyerkőc ezeket is hallgathatja. De nézzük, mindez milyen pozitív következményekkel jár!

Ha csak lehet, olvassunk közösen mesét!

Az ideális családokban a gyerekeknek pontos napi rutinja van: vacsora, fürdés, fekvés, mesehallgatás és alvás. Azonban az élet mindig közbeszólhat, a napirend nem egy esetben megborul.

Fontos azonban, hogy ha lehet, minél többször történjen meg az, hogy a szülő az ágy mellett ülve felolvas egy mesét a gyermekének. A kicsik ugyanis ezáltal nagyon sokat tanulnak: egy kimutatás szerint azok, akik minden nap hallgatnak mesét, 5 éves korukra 290 ezerrel több szót fognak tudni, mint társaik.

De az is a pozitívumok között említhető, hogy a mesélés közben a gyermekekben megindul a fantázia, a belső képalkotás. Sokkal jobb tehát, ha még illusztrációk sincsenek a mesekönyvben, mivel így a lurkó kénytelen lesz saját maga elképzelni, hogyan néznek ki a szereplők.

Ez pedig nagy feladat számukra, ami energiabefektetéssel jár. A gyümölcse mindennek az, hogy a kicsik megtanulnak szembenézni a félelmeikkel is. Ha például a gonosz boszorkányról van szó, azt is el kell képzelniük ugyanis. Mindez mentálisan is nagy hatással van a gyerekekre.

A hangoskönyv jó?

Igen, bizonyos szempontból a hangoskönyv helyettesítheti a szülők általi felolvasást. Itt is ugyanaz történik ilyenkor: a hallott szöveget fejben átalakítják a gyerekek képpé. Sőt! A profi módon megalkotott hangoskönyvek – a VOIZ oldalán csak ilyenekkel találkozunk – még abban is segítenek, hogy a csemeték jól értelmezzék az elhangzottakat.

A hangoskönyveket ugyanis tapasztalt színészekkel készítik, akik érthetően, artikuláltan beszélnek, így a félrehallás lehetősége is kizárt. Az egyes hangtónusok szintén a megértést segítik.

Ha még további előnyöket is keresünk, azt mondhatjuk, a hangoskönyveket bármikor hallgathatja a gyerkőc, nem csak este. Oviba menet a kocsiban, napközben, ha a szülő mással van elfoglalva, nyugodtan el lehet indítani az applikációt.

Talán egyetlen hátránya van: nem teremt olyan meghitt közeget, mint az, ha együtt, a fejünket összeérintve nézegetjük a mesekönyvet. A szorosabb családi kötelék kialakulásához mindenképp fontos a közös mesélés.

És a TV?

Ha csak lehet, a tévét, a készen kapott mesefilmeket felejtsük el. Az óvodás gyerekek ezáltal kevésbé fejlődnek, hiszen a fantázia, a belső képalkotás így feleslegessé válik. Sokakban szorongást okozhat, ha a vasorrú bába túlságosan rémisztő, a farkas nagyon hangos.

Részesítsük előnyben azokat a meséket, ahol mindig győz a jó, és lefekvés előtt ezeket olvassuk fel gyermekünknek!

(x)

Hirdetés