14 C
Pécs
vasárnap, május 19, 2024
KezdőlapAbszolút NőkisFeketeSüt rólad, ha beteg vagy

Süt rólad, ha beteg vagy

A hőtérképes vizsgálattal egy évvel ezelőtt egy pécsi egészség napon találkoztam először. A módszer már akkor nagyon izgatta a fantáziámat, de kissé szkeptikus voltam a szivárvány minden színében játszó emberi alakok láttán. Mégis mit tudnak ebből kiolvasni? Ám nemrég azt hallottam, hogy a módszer működik, hát megpróbáltam…(X) 

 

Mi az a hőtérképes vizsgálat?

Az úgynevezett termográffal, más néven hőkamerával (infrakamera) az egész testünkről és aktuális egészségi állapotunkról képet kaphatunk. A hőháztartás ugyanis normális működés esetében kiegyenlített, és a hő testtájakra jellemző módon oszlik el. A normál hőmérséklettől való eltérés viszont kezdeti, vagy zajló betegséget jelezhet – mondja Ribarics Ildikó, a pécsi Humentherm képi diagnosztája és természetgyógyász reflexológusa.

A kamera ezt a hőkibocsátást érzékeli, és ez alapján készíti el a test térképét. A hőmérséklet egy relatív hőmérsékleti színskála alapján jelenik meg, mely a fekete színtől a fehérig tart. Teljesen egészséges és problémamentes embernél zöldes árnyalatúak lesznek a testrészek, ám ez annyira ritka, hogy a hat év alatt csupán kétszer fordult elő – mondja a szakember. A feketétől a kék árnyalatokig az adott terület alacsonyabb, a sárgák, a pirosak és a fehérek pedig a magasabb hőmérsékletet jelzik.

Az infrakamerát egyébként először hadászati célokra használták. Az amerikai hadsereg az ellenség éjszakai szemmel tartására alkalmazta az eszközt. Ahogy a katonák egymást is nézegették a kamerával, észrevették, hogy ha valaki lázas volt, vagy fájt a válla, akkor ott magasabb hőkibocsátást jelzett a készülék. Ezen tapasztalat alapján indult el az egészségügyi célokra használt hőkamera fejlesztése.

Nem fog fájni?

Az ember lánya azt szokta meg, hogy a doktor bácsinál minden vizsgálat fáj, de legalábbis kellemetlen. Vagy szúrnak, vagy karcolnak, vagy lenyomják a nyelvünket a spatulával, hogy megnézzék, piros-e a torkunk. Ezért, amikor olyan módszerrel találkozunk, ahol senki hozzánk sem nyúl, akaratlanul is szkeptikusak leszünk a vizsgálat eredményességét illetően. Így voltam akkor is, amikor a termográf elé álltam, és a pici kamera öt perc alatt körbefényképezett.

Mit lehet leolvasni a képekről?

Többet, mint gondolnánk.

Évekkel ezelőtt kiderült, hogy van egy komoly nőgyógyászati problémám, és annak ellenére, hogy nincsenek durva tüneteim, tisztában vagyok azzal, hogy az emésztőszerveimmel sincs minden rendben. Ezt egy reflexológus, természetgyógyász is kimutatta, a talpamon több fájdalmas pontot is talált, ami erre utal. Időnként nagyon fáj a hátam, illetve a derekam, amin a sok ülés sem segít.

Amit a kamera látott

Mellkasi tájékon szembetűnő – magyarázta a szakember -, hogy az emlők mirigyesek. Jelenleg semmi baj nincs, de mivel a bal mellem különösen érzékenynek tűnik, a jövőben érdemes évente egyszer ultrahangos vizsgálatot végeztetni, és havonta önvizsgálatot.

A hasi és alhasi tájékon egyértelműen látszik, hogy valami nincs rendben – folytatta Ribarics Ildikó. A gyomor tájékon magasabb, a vékonybeleknél alacsonyabb a hőkibocsátás.

Ahogy a térdemhez értünk, ami kék színben tűnt fel a képernyőn, Ildikó megkérdezte tőlem, hogy nincs-e véletlenül hasmenésem. Nem igazán értettem, hogy jön ez a lábaimhoz, de válaszoltam: szokott lenni, kicsit talán többször, mint ahogy az normális lenne. Emellett gyakran kattognak, ropognak is az ízületeim.

Talán meglepő, de így megint visszakanyarodtunk a sárgás színű hasamhoz. Mivel az alulműködő, kattogó térdeim jelenthetik azt, hogy nem szívódnak fel rendesen a vitaminok, ásványi anyagok a szervezetemben. Utóbbit megerősítette, hogy az arcomhoz érve az ínyem körül sárgás, pirosas szín jelent meg, ami a gyulladást jelezheti, vagyis azt, hogy a C-vitamin szintén nem szívódik fel rendesen.

Ezt látva a szakember valamilyen ételallergiára (felszívódási zavar, tejcukor- vagy lisztérzékenység), esetleg bélgyulladásra gyanakodott. Probiotikum kúrát, diétát javasolt próbaképpen. A későbbiekre nézve pedig, ha nem észlelek változást, ajánlotta, hogy keressek fel egy szakorvost.

A színek mindent megmutattak

A vállaimon látszik, hogy komoly tartásproblémám nincsen, ugyanakkor stresszes az életem, mert izomspazmus (görcsösen befeszülnek az izmok) jelei láthatók a lapockák közötti területen, valamint a nyakam és a gerincem melletti izmokban is. Ezen természetesen nehéz változtatni, de ahhoz, hogy megőrizzem az egészségemet, nagyon oda kell figyelnem a mozgásra. Gerinctornát vagy pilatest, és egy ülőpárna beszerzését javasolta a Humantherm képi diagnosztája.

A kamera azt is szépen kimutatta, hogy elég erőteljesen a sarkamon járok (ez így van: minden cipőmnek a sarka kopik szét először), nem megfelelő a lábboltozat terhelése, ezért célszerű lenne talpbetétet használnom.

Összességében: bár a vizsgálat nem festett túl jó képet az állapotomról, mégis úgy gondolom, érdemes volt. Hiszen, bár korábban is sejtettem, hogy van valami baj az emésztőrendszerem környékén, nem voltam benne biztos, hogy jól érzem-e, amit érzek, vagy az időszakos panaszaim még beleférnek a normálisba. Ám a vizsgálatnak köszönhetően már beszereztem a szükséges „gyógyszereket”, és biztos, ami biztos, időpontot kértem a belgyógyászaton. Így megvan az esély arra, hogy időben kiderüljön, ha bármi nagyobb gond lenne.

Látják, mielőtt fájna

Ahogy az én esetemből is kiderült, a termográf vizsgálat igazából egy állapotfelmérés. Olyan lehetőség, amivel az ember egy kicsit a testébe láthat, és tudomást szerezhet érzékeny területekről, sokszor előbb, mint ahogy a panaszok jelentkeznének.

Ez pedig igen fontos a mai világban, amikor minden 9-dik nő átesik melldaganaton, és sajnos egyre korábban, egyre fiatalabb korban, már szülés előtt álló nőknél is felfedezik a betegséget. A hőtérképpel pedig látszik az, ha valakinek érzékenyebbek az emlői, és ezért fokozott figyelmet igényel a testtájék. Emellett a gerinc- és ízületi problémák, vagy éppen a nőgyógyászati gondok is jól kivehetőek a térképes vizsgálat segítségével.

A szakember természetesen nem tud pontos diagnózist állítani, de a látottak alapján megfelelő szakorvost javasolhat, valamint életmód-változtatásra (táplálkozás, mozgás, egyéb alternatív gyógymódok) hívja fel a figyelmet, és ezzel kapcsolatban tanácsot ad.

– A fájdalom helyének megtalálására például kifejezetten alkalmas a hőtérképes vizsgálat. Volt például olyan betegünk, akinek nagy fájdalmai voltak a bordái között, és megijedt, hogy esetleg szervi probléma van a háttérben. De szerencsére a vizsgálatnak köszönhetően kiderült, hogy csak egy gyulladás van a fájdalom helyén, és ez okozta a panaszokat. Utóbbira pedig sokkal egyszerűbb lokális gyógymódok léteznek – mondja Ribarics Ildikó.

[frame]Humantherm

Rendelés helye: Pécs, Ifjúság útja 2.

www.humantherm.hu

Telefonszám: 06-30-668-6064[/frame]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő