Hirdetés

2022. november 30-án lezárul a GINOP-2.2.1-15-2017-00102 – „Fenntartható és költséghatékony termálvíz visszasajtolás kútkiképzési technológiájának kifejlesztése” című kutatási-fejlesztési projekt, amelynek célja és eredménye egy működő és hatékony termálvíz-visszasajtolási technológia kifejlesztése.


A most záródó Európai Uniós forrást felhasználó projekt elsődleges feladata a termálvizek hatékony felhasználása volt: olyan költséghatékony technológiák kifejlesztése, kidolgozása volt a cél, amellyel lehetővé válik a kinyert termálvíznek ugyanazon porózus vízadó rétegbe történő visszasajtolása. Az ilyen technológiai fejlesztéseknek köszönhetően jelentősen megnő a termálvizek gazdasági értéke, hiszen egy termálvíz akár többször kitermelhetővé válik. Nem kevésbé jelentős eredmény, hogy így a termálvíz gazdasági hasznosítása környezetünkre, földünkre is jóval kisebb terhet ró.

Magyarország földtani adottságai rendkívül kedvezők a termálvíz hasznosítása szempontjából, hiszen a világátlagnál 10 kilométerrel vékonyabb a földkéreg, ezért könnyebben, gazdaságosabban felszínre hozható a termálvíz – hiszen kevesebbet veszít hőértékéből a kitermelés során. A termálvíz révén felhasználható geotermikus energia alapvetően három területen hasznosítható: fűtésre, gyógyfürdői alkalmazásra, ill. melegházi növénytermesztésre. Mind lakossági, mind ipari-gazdasági, mind pedig környezetvédelmi szempontok miatt is rendkívül fontos megtalálni a termálvíz visszasajtolásának jól működő, hatékony és gazdaságos módját.

A most záródó projekt eredményeként olyan visszasajtoló kútkiképzési technológia jött létre, amely nemcsak a hazai szintéren, hanem nemzetközi szinten is hasznosítható. A kifejlesztett technológia és az összeállt felszíni visszasajtoló egység segítségével biztonságosan, környezetkímélő és költséghatékony módon megtörténhet a termálvíz visszasajtolása hosszú távon is. A kutatás-fejlesztési eredmény meghatározó jelentőséggel bír mindenki számára, aki a geotermikus energia fűtési célú hasznosítását végzi: elsősorban az üvegházi kertészettel foglalkozó agrárvállalkozások, települések és közintézmények érdeklődésére tart számot. Tekintettel arra is, hogy uniós kötelezettség vonatkozik az energetikai célra hasznosított termálvíz visszasajtolására 2025-től, ezért kulcsfontosságú ezeknek a technológiáknak a fejlesztése és megismertetése.

A Mecsekérc Zrt., a Pécsi Tudományegyetem, a ROTAQUA Kft. és a Kőmérő Kft. részvételével megvalósult projekt eredményeit a 2022. október 27-én, a pécsi Szentágothai János Kutatóközpontban szervezett zárókonferencián ismerhették meg az érdeklődők.

További információk ITT

 

 

 

 

 

(x)

Hirdetés