25 C
Pécs
hétfő, május 20, 2024
KezdőlapAbszolút PécsNemes a cél: családok átmeneti otthonát tervezik át pécsi egyetemisták

Nemes a cél: családok átmeneti otthonát tervezik át pécsi egyetemisták

Kisebb építészeti beavatkozással terveznek új, inspirálóbb környezetet a pécsbányatelepi családok átmeneti otthonába a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) építészhallgatói. A fiatalok a „Lakni kell” projekt workshopja keretében a helyszínen ismerkednek magával az otthonnal, valamint személyes beszélgetések által a lakók történetével, mindennapjaival, hogy később elkészíthessék a belső és külső tér átalakítását célzó terveiket, amelyek által javulhat a családok életminősége.

A pécsi átmeneti otthonban olyan családok élnek, akik nehéz körülmények közül érkeztek. Vannak, akik bántalmazó kapcsolatból menekültek, másoknak a lakhatásuk szűnt meg, és itt találtak befogadásra. Mindannyian gyermeket nevelnek, és legtöbbjüknek nemcsak otthonra, hanem segítségre van szüksége a talpra álláshoz – írja a PTE.

Az egyetemi közlemény szerint az otthonban sok a kisgyermek, akik játszó-, pihenő-, olvasótereket igényelnek, szívesen töltenék az időt szabadtéren, és ha lenne, teraszokon. Jelenleg szinte az egész udvar kihasználatlan, a folyosók jobbára üresek, számos helyiségnek nincs rendeltetése és nincsenek közösségi tevékenységre inspiráló terek sem, ahol egymással találkozhatnának, esetleg programokat szervezhetnének a lakók. Néhány praktikus ötlettel, a tér átszervezésével, új funkciók megtalálásával, némi átalakítással otthonosabbá, a jelenleginél jobb kihasználtságúvá lehetne tenni a környezetet.

Ehhez várnak terveket az egyetemistáktól.

A társadalmi problémákra való érzékenyítésért nyolc évvel ezelőtt hozták létre a műszaki karon a Szolidáris Építészet Kutatócsoportot azzal a céllal, hogy az egyetemi képzés alatt olyan problémákkal is megismertessék a hallgatókat, amelyekkel a való életben is szembesülhetnek, és amelyekre akár építészként megoldásokat is találhatnak. Az elmúlt évben több programot, workshopot is szerveztek.

A társadalmi problémákra is reagál a pécsi műszaki kar

[su_note note_color=”#e3e4eb” text_color=”#161515″]Például Pécs főterére terveztek egy, a városlakók figyelmét felkeltő látványos installációt: alumínium dobozokból épített falat emeltek a hajléktalan emberek által használt pad köré, az építkezéshez felhasznált visszaváltható dobozokat és az újrahasznosítható építőanyagokat az installáció lebontása után felajánlották a rászorulóknak. Három éve a Támasz Alapítvány hajléktalanok ápolóotthonába közösségi teraszt terveztek, amit önkéntes munka keretében bontott anyagok felhasználásával meg is építettek – részletezi a közlemény.[/su_note]

Sok hallgatót megérint egyébként a téma, olyannyira, hogy évről évre visszatérnek a Lakni kell programba. Tudományos diákköri munka is született már a részvételből. Az idei feladat különlegessége, hogy a legkisebbek kerülnek a középpontba, olyan gyerekek, akik ugyan csak ideiglenesen nevezhetik otthonuknak az intézményt, mégis talán egész életükre kihatással lesz, hogy azt a néhány hónapot vagy évet milyen környezetben töltötték el.

Az idei Lakni kell worshopot április 21-én rendezik Pécsett, a pécsbányatelepi családok átmeneti otthonában.
Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő