Hirdetés

Bemutatták Pécs meséjét, amelyben Dömör király és a mecseki mondavilág hőseinek történetét ismerhetjük meg.

Pécs meséjét egy szépen illusztrált könyv írja le, amelyet csütörtökön mutattak be a Művészetek és Irodalom házában. Az egyik szerző, Császár Levente már számtalan történetet szőtt, de ezen a mesén évekig dolgozott. Ahogy mondta, Pécs meséjét megírni komoly felelősséggel is járt.

– A könyv ötlete 2015-ben merült fel bennem először, de kellett hozzá egy jó alap – mesélte az író a Pécs TV érdeklődésére. – Mindig a helyi mondavilágból dolgozom, ezzel a gondolattal indultam el akkor is. Egyszer a volt vidámpark területén sétáltam, ami akkoriban elég siralmas állapotban volt. A Flóra-pihenőhöz kiérve azonban csodás kilátás tárult elém a külfejtéssel, Lámpásvölggyel, Szamárkúttal és a távolban a Kelet-Mecsek csúcsaival.

A Kelet-Mecsekben pedig a monda szerint óriások élnek, erre épül Császár Levente kincskereső játéka is a három hatalmas, fából készült szoborral. És az író ebből merített ihletett, amikor kitalálta Pécs meséjét: az óriások helyett ebben legyenek a főszereplők a dömör törpék.

Az író munkáját Radnai Éva már hosszú évek óta segíti, a város meséjét elbeszélő történet kéziratát is megkapta.

– Általában a stilisztikai és helyesírási hibákat javítom, de ennél a történetnél jobban belenyúltam a szövegbe, sőt még a történet alakulásába is – nyilatkozta Radnai Éva. – Ezért alakult úgy, hogy a könyv társszerzője lettem.

A történet azonban nemcsak a papírlapokon és a színes rajzokon keresztül elevenedik meg, hanem néhány részletet a valóságban is láthatunk majd a volt vidámpark területén, ahol a Biokom NKft. egy meseerdő kialakításán dolgozik.

– Örömmel fogadtuk Császár Levente javaslatát, hogy Pécs meséjét jelenítsük meg – mondta el Meixner Barna, a Biokom NKft. ügyvezetője. – Amikor 2021-ben elindítottuk a Pintér János Parkmegújítási Programot, az egyik első helyszín, aminek a megújítását terveztük, az a vidámpark volt. A családokhoz, gyermekekhez köthető funkciót akartunk adni neki. Gondolkodtunk törpéken és óriásokon, és végül eljutottunk Baráth Gáborhoz, a mecseki óriásszobrok alkotójához. Ő ajánlotta fel, hogy vegyük fel a kapcsolatot Leventével.

Így kezdődött a közös munka, amelynek köszönhetően tavasszal a meseerdőben láthatjuk a törpéket és Kantavár zsiványait. Amíg azonban ez el nem készül, a könyvet azért forgathatjuk.

Hirdetés