5 reggel, 5 reggeli – Étkezz a hétköznapokon külföldiül!

Hirdetés

Valószínűleg kevesebbet utaztunk és utazunk ebben az évben külföldre, mint általában. Mit tehetünk, ha szeretnénk új ízeket kipróbálni, más országok gasztronómiájával ismerkedni, esetleg unjuk már a megszokott reggelit? Íme pár ötlet és recept, amivel feldobhatjuk a hétköznapokat!

Ha érdeklődünk más gasztronómiák és szokások iránt, akkor érdekes kísérlet lehet egy hétig más országok szabályai szerint reggelizni, esetleg hetente egyszer külföldi reggeli napot tartani, akár hétvégén. Vannak hozzánk közeli ízek, de vannak meghökkentő fogások és hozzávalók is, amiket talán eszünkbe se jutna felkelés után kóstolni. Nem minden ország étkezik azonban egészségesen, ezért ügyeljünk a mértékre! Szerencsére minden hozzávalót be tudunk szerezni az Spar üzleteiben, legyen akár tortilláról, akár miso leves alapról szó!

  1. Franciaország

Mióta kijött Mireille Guiliano könyve, azóta igencsak górcső alá vettük a francia nők táplálkozási szokásait, bár az első napi étkezésüket nézve érthetetlen, hogy maradnak vékonyak. A világ nagy részével szemben a frankofonok nem úgy tartják, hogy a nap legfontosabb étkezése a reggeli. Sőt, szerintük egy kiadós ebéddel át lehet vészelni a nap nagy részét, ezért reggelire csak valami könnyűt és édeset fogyasztanak. Általában a feketekávé mellé brióst vagy croissant-t esznek vajjal vagy lekvárral (esetleg Nutellával), ill. gyorsan bekapnak egy kis gyümölcsöt vagy müzlit joghurttal. Északon a nálunk is kapható Ricoré-t (instant és cikória kávé keveréke) vagy narancslevet isznak kávé helyett.

  1. Mexikó

Mexikóban szeretik a húst, sajtot, zöldségeket, a kukoricalepényt és hihetetlen, hány módon tudják ezeket kombinálni! Kell is az energia, hisz az ebéd csak délután 3 körül érkezik, bár egy könnyed reggeli után a délelőtt beiktathatnak egy brunch-hoz hasonló kiadósabb étkezést is, íme két példa.

Kezdjük egy klasszikussal, a Huevos rancheros-szal („tanyai stílusú tojás”), amihez serpenyőben felmelegítjük az egész tortillá-t és készítünk egy tükörtojást, majd felmelegített salsa-val (paradicsom, jalapeno paprika, hagyma, kömény, koriander és lime lé) leöntjük. Ehetünk hozzá még babkonzervet, tejfölt és természetesen avokádót vagy az abból készült guacamole-t is.

A legnépszerűbb reggeli a Chilaquiles, amit megmaradt, száraz tortillá-ból könnyen el tudunk készíteni. Ami mindenképp kell hozzá, az a szósz (piros chili szósz vagy salsa verde) és a tortillachips, azon kívül olyan feltéttel tálaljuk, amilyennel akarjuk: lehet vegetáriánus egy kis korianderrel, friss fehér sajttal (Queso fresco) és tejföllel, de lehet rá megmaradt csirkét darabolni vagy ugyanúgy, mint az előző receptnél, babkonzervvel és tojással enni. A chipseket megforgatjuk a szószban és azonnal tálaljuk, hogy ne váljanak nagyon ázottá. Legjobb az asztal közepére tenni az összes feltétet, és mindenki választhat, mit tesz a saját tányérjára.

  1. Törökország

Itt megterem az olivabogyó és sok zöldség, a törökök pedig szeretnek kiadósan megreggelizni, hogy jól induljon a nap. Elengedhetetlen kellék ehhez a török tea, amit kis tulipán alakú pohárkákban szolgálnak fel és isznak reggeltől estig bármikor bárkivel.

Szinte minden utcában van bolt, ahol a vékony, puha és könnyű kenyeret (törökül ekmek) meg lehet venni. Az emberek hajlamosak minden nap új adag pékárut venni, legtöbbször a férfiak első útja a pékségbe vezet. Nálunk a baguette áll a legközelebb hozzá, esetleg a burgonyás kenyér, mert annak van olyan puha tésztája.
És hogy mit esznek hozzá? Ez a legjobb az egészben! Egy átlagos reggelizőasztalt telepakolnak mindenféle földi jóval: mindig van fekete vagy zöld olivabogyó (amit kilószámra lehet kapni az üzletekben), fehér puha sajt, vaj, marhahúsból készült sült kolbász, azaz sucuk (hisz muszlimként nem fogyasztanak disznóhúst), amit tojással együtt készítenek el, saláta az épp aktuális idényzöldségekből (görög saláta vagy zöldsaláta), lekvár (akár narancslekvár, amiben a héja is benne van) és méz. A törökök minden étkezéshez fogyasztanak egy nagyobb adag salátát, ez a mediterrán konyha sajátja és ez alól a reggeli sem kivétel.

  1. Anglia

Nem maradhatnak ki a listából az angolok, akik talán a gyomrot leginkább megterhelő reggelivel büszkélkedhetnek. Ők tényleg komolyan veszik, hogy a nap első étkezése legyen a legkiadósabb! A full breakfast (“teljes reggeli”) vagy fry up-ként is ismert reggeli összetevői a következők: tükörtojás, sült kolbászkák, grillezett paradicsom és gomba, bacon szalonna, paradicsomos babkonzerv és fekete pudding (ami egyfajta angol véreshurka) pirítóssal. Ehhez jöhet a reggeli tea (tejjel) és talán még vacsoráig is kibírjuk evés nélkül!

A teljes angol reggeli eredete valahol a dzsentri időszakáig vezethető vissza, később pedig a Viktória és Edward korabeliek tették hagyománnyá. A dzsentri tartotta magát a 13. században az igaz angolszász kultúra és életstílus képviselőjének, akinél fontos volt hogy bárki tért be hozzák – idegenek, barátok, rokonok -, mind jóllakottan távozzanak. Egy kiadós evés után el tudtak indulni vadászni, hosszú utakra vagy az előző napi mulatság után erőt merítettek a sok ételből.

  1. Dél-Korea

És jöjjön a kakukktojás, Dél-Korea. Itt ugyanis a reggeli fogalma nem létezik úgy, mint a nyugati világban. Ázsia ezen részén ugyanazt eszik reggelire az emberek, amit ebédre vagy vacsorára fogyasztanának. Bár kezd elterjedni a kenyér és a pékségek, azért hagyományosan ilyenkor is rizst esznek különféle fermentált mellékfogásokkal, kimchi-vel (koreai káposztasaláta, tényleg minden étkezéshez eszik), párolt hallal és csípős, kiadós levessel.

Ha nem szeretnénk bonyolult receptekbe bocsátkozni, akkor íme egy könnyebb, snack-ként is ehető étel: a kimbap. Ez a japán maki sushi-hoz hasonló algalapokba (nori) csavart rizs és különböző hozzávalókból készült rolád, amit karikákra vágva esznek. Ezt is olyan hozzávalókkal készítjük el, ahogyan akarjuk, de általában tojásrántotta (csíkokra vágva), savanyított jégcsapretek, perilla levél, SPAM sonka vagy tonhal, répa, uborka, kimchi és surimi rákrúd kerül bele tetszőleges variációban. Persze itt egy-két dolog idegen lehet számunkra, ott olcsóbban megkaphatóak, tehát ez az étel nem feltétlen lesz pénztárcakímélő. De ne vegye el ez a kedvünket a kimbapkészítéstől, nyugodtan tegyünk bele itthon is kapható hozzávalókat, vagy egyszerűen csak hagyjuk ki azokat a dolgokat, amiket nem könnyű beszerezni. Piknikhez tökéletes választás!

(x)

Hirdetés