17 C
Pécs
hétfő, május 20, 2024
KezdőlapPRHasznos tippek, ha spórolni szeretnél

Hasznos tippek, ha spórolni szeretnél

Ha elhatároztad, hogy az idei évtől kezdve tudatosan el fogsz különíteni egy bizonyos összeget, az egy remek döntés. Ezzel már meg is tetted az első és legfontosabb lépést a pénzügyi szabadság útján.

Már viszonylag kis összeg félretételével is a szó szoros értelmében milliomos lehetsz. Kíváncsi vagy, hogyan? Erről lesz szó a következőkben!

Vezesd a kiadásaidat!

Elsőre ez egy magától értetődő dolognak tűnik, de sokan semmilyen szinten nem vezetik a kiadásaikat. Ma már számos alkalmazás segítségedre lehet ebben, mint amilyen a Wally vagy a Money Manager, de már egy sima Excel-táblázat is megteszi. A lényeg, hogy minden vásárlásod után vezesd, mit és mennyiért vettél, ez ne maradjon el.

Mindenképpen érdemes már a hónap elején megtervezni, mire fogsz költeni. Először határozd meg, mennyit fogsz megtakarításra, befektetésre fordítani, csak ezt követően vezesd fel a többi tételt.

Elizabeth Warren szerint a kereseted 20%-át érdemes megtakarítási célból elkülöníteni, 30%-ot célszerű a vágyaid kielégítésére használni, míg a fizetésed legfeljebb 50%-ából volna optimális a szükségleteidet fedezni.

Kezdd apró lépésekkel

Az első hónapokban talán könnyen fog menni, hogy valóban félretedd azt az összeget, amit elhatároztál. Később azonban lanyhulhat a lelkesedésed, főleg, ha jön a nyár és a jó idő. Éppen ezért érdemes kicsiben kezdeni. Először csak néhány ezer forintot tegyél félre, aztán szép fokozatosan növelheted ezt az összeget.

Ne legyél azonban kishitű. Ha túlságosan alacsonyra húzod meg azt a bizonyos vonalat, akkor sohasem fogod elérni a pénzügyi szabadságot. Ha van rá lehetőséged, hogy megszabadulj egy olyan nagyobb értéktől, amit tudsz nélkülözni, tedd meg, és csoportosítsd az érte kapott összeget a megtakarítási alapodba.

Ne költs, ha nem muszáj!

Ha rendszeresen jársz moziba, gondold át, mennyi pénzt költesz erre. Mi lenne, ha helyette legalább néha kirándulnál egyet a közeli erdőben a barátaiddal? Túl azon, hogy a pénztárcád is örülne, még egészségesebb is volna.

Érdemes megvizsgálnod azt is, mire fizetsz elő. Minden csatornát nézel azok közül, amikre előfizettél? Valóban szükséged van egyszerre a Netflix, Spotify és a Youtube Premium szolgáltatásra is?

Fontold meg, mire költesz!

Egy nap alatt számos reklámmal találkozhatsz mind a valós, fizikai térben, mind online. Ha elhatározod, hogy minden, legalább ötszámjegyű költésed előtt kivársz egy hetet, azzal megelőzheted azt, hogy olyasmire adj ki pénzt, amire valójában nincs is feltétlenül szükséged.

Az egyik legjobb módszer, ha szeretnél leszokni az értelmetlen költekezésről, ha mindig kiszámolod, hogy az adott dologért mennyit kell órában levetítve dolgoznod. Biztosan megéri az a 240 ezer forintos mobiltelefon? Feltétlenül szükséges venned egy új televíziót, amikor a régi még működik? Ha rutinná teszed ezt az egyszerű stratégiát, akkor alaposabban át tudod gondolni, hogy valóban megéri-e az árát az a termék vagy szolgáltatás.

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő