Mi a vitaminok és az étrend-kiegészítők szerepe?

Hirdetés

Mindenkinek szüksége van a különböző vitaminokra, és mindegyiknek eltérő a szerepe. Vannak olyanok amelyeket könnyebben magunkhoz vehetünk az egyes élelmiszerekből, míg másokat pótolni kell. Étrend-kiegészítőkre csak bizonyos esetekben van szükség.

A hírekben is olvashatjuk, hogy számos betegség nagy gyakorisággal fordul elő, és érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a hiányállapotok az egyensúly felborulásához vezetnek, ami könnyen táptalajul szolgálhat ezeknek. Rajtunk is múlik, hogy mennyire figyelünk oda magunkra: a táplálékkiegészítők szedésével eredményesen támogathatjuk az egészségünket.

A vitaminoknak két nagy csoportja van

A Vimana vitaminok és étrendkiegészítők kínálatában, mind a kétfélét megtalálhatjuk, de nézzük meg, hogy ezeknek melyek a legfontosabb jellemzőik. 

A zsírban oldódó típusúakhoz tartozik az A-, a D-, a K- és az E-vitamin. Mivel ezeket a szervezetünk a májban és a zsírszövetben tárolja el, így hosszú hónapokon keresztül képesek megfelelő mennyiségben jelen lenni. 

A vízben oldódó változatok nem képesek túl sokáig a szervezetben maradni, így időről-időre gondoskodni kell a szedésükről, például étrend-kiegészítők formájában. Mivel ezek a vizelettel együtt távoznak, ezért pótlásukról napi szinten kell gondoskodni. Ide tartozik a B-, illetve a C- vitamin is. 

Nézzük meg miben segíthetnek a különféle vitaminok?

  • A-vitamin: ez a zsírban oldódó változat a szem egészségéért felelős. Hiánya akár éjszakai vaksághoz is vezethet, ezért mindenképpen ügyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségben legyen jelen szervezetünkben. Az élelmiszerek közül például a májban, a sárgarépában és a kelkáposztában is megtalálható.
  • B-vitamin: ezt 12 csoportra osztották, így B1-B12-ig találhatók meg a szervezetben. Mindegyik más dolog miatt fontos. Például:
    • a vércukor lebontásáért felelős enzimek előállításához
    • a sejtek növekedéséhez
    • a hormontermeléshez
    • a vörösvérsejtek képződéséhez
    • a fehérjék előállításához
  • C-vitamin: A csontok képződésért, a sebek gyógyulásáért és a kollagén termelésért felelős. Hiánya esetén foghullással, gyakori fogínyvérzéssel számolhatunk. Megtalálható a zöldségekben és a különféle gyümölcsökben is. Törekedjünk arra, hogy ezeket nyersen fogyasszuk, mert főzéssel a vitaminokat is eltávolítjuk az élelmiszerből. 
  • D-vitamin: Pótlását, már kisgyermekkorban elrendelheti az orvos. Ennek az az oka, hogy a téli időszakban nem éri annyi napfény a kicsiket, és a D-vitamin hiánya súlyos csontlágyulást okozhat. A tojás, a zsírosabb halak és a gombák segítségével is pótolható.
  • E-vitamin: ez manapság egyre fontosabbá válik, hiszen ha nincsen jelen a szervezetben, akkor sokkal gyakoribb a stressz kialakulása. A tojásban, a mandulában és a diófélékben is megtalálható.
  • K-vitamin: a véralvadásért felel, így ez feltétlenül szükséges szervezetünknek. Sütőtökkel, különféle leveles zöldségekkel tudjuk biztosítani jelenlétét a szervezetünkben. 

Étrend-kiegészítőket, csak mértékkel fogyasszunk

Egy terhesség során vagy egy speciális étrend bevezetéséhez elengedhetetlen, hogy különféle étrend-kiegészítőket is szedjünk. Amennyiben sok gyógyszert szedünk, akkor a kezelőorvossal mindenképpen egyeztessünk még a kúra megkezdése előtt.

Törekedjünk arra, hogy kiegyensúlyozott étrendet kövessünk, amely sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz, hiszen ezek az elsődleges vitaminforrások.

(x)

Hirdetés