Mikor beszélünk közös szülői felügyeleti jogról?

Hirdetés

Megszületésekor a gyermek a szülők szülői felügyelete alá kerül. Ez azt jelenti, hogy az anyának automatikusan keletkezik szülői felügyeleti joga, és amennyiben a szülők házasok, akkor az apának is. Nem házas szülők esetében, ha az apa a gyermek születése előtt vagy után apai elismerő nyilatkozatot tesz, akkor neki is szülői felügyeleti joga lesz.

Mi a helyzet ezekben az esetekben?

Amikor egy gyermek esetében az apa és az anya is rendelkezik szülői felügyeleti joggal, akkor közös szülői felügyeleti jog keletkezik, és ez mindaddig fennáll, amíg a bíróság másként nem dönt, mondta el Dr. Sass Rita családjogi ügyvéd.

Az apa szülői felügyeleti joga a fenti két eset (házasság, apai elismerő nyilatkozat) mellett reprodukciós eljárásban való részvétellel, valamint bírósági határozattal is keletkezhet.

Közös szülői felügyeleti jog esetében a szülőknek a gyermek testi, szellemi és erkölcsi fejlődése érdekében együtt kell működniük, és a szülők jogai és kötelezettségei egyenlőek.

Mit foglal magában a szülői felügyeleti jog?

Ennek keretében a szülőknek joguk van a gyermek nevének, gondozásának, nevelésének, tartózkodási helyének meghatározásához, kezelhetik vagyonát, törvényes képviselői, valamint joguk van gyámot nevezni és bizonyos személyeket a gyámságból kizárni.

Ha valamilyen kérdésben a szülők nem tudnak megegyezni, akkor helyettük ebben a kérdésben a gyámhatóság dönthet, kivéve a vallási és a lelkiismereti kérdéseket.

Mi történik válás vagy különköltözés esetén?

Ha a házasság vagy az élettársi kapcsolat megszűnik, akkor elsődlegesen a szülők megegyezése szükséges a további szülői felügyeleti jogról. Dönthetnek úgy, hogy ezeket a jogokat továbbra is együtt gyakorolják, vagy úgy, hogy ezeket csak az egyik szülő gyakorolja.

Ha nem tudnak megegyezni ebben a kérdésben, akkor a bíróság fog döntést hozni. A bíróság is dönthet a közös szülői felügyelet mellett, ha ez a gyermek érdekében áll és feltételei fennállnak, illetve kijelölheti csak az egyik szülőt ezen jogok gyakorlására.

Ha a bíróság közös szülői felügyelet mellett döntött, akkor azt is meghatározhatja, hogy a gyermekről a szülők felváltva gondoskodjanak, vagy pedig elhelyezheti a gyermeket valamelyik szülőnél. Utóbbi esetben szabályozza a kapcsolattartást és a gyermektartásdíj mértékét is.

Ha a bíróság döntött a közös szülői felügyeleti jog gyakorlásáról, akkor azokban a kérdésekben, melyekben a szülők nem értenek egyet, nem a gyámhatóságnak, hanem a bíróságnak kell majd dönteni.

Milyen jogai vannak annak a szülőnek, aki nem gyakorolja a szülői felügyeleti jogokat?

Vannak olyan, a gyermek sorsát érintő lényeges kérdések, amelyet abban az esetben is meg kell beszélni és jóvá kell hagyatni a különélő szülővel, ha csak az egyik szülő gyakorolja a gyermek felett a szülői felügyeleti jogokat.

Ha szülői felügyelettel kapcsolatos per vár ránk, akkor mindenképpen érdemes minél hamarabb családjogi ügyvédhez fordulni, aki a perben képviselni fogja érdekeinket, így nem leszünk kiszolgáltatva a másik fél akaratának.

(x)

Hirdetés