22 C
Pécs
péntek, május 17, 2024
KezdőlapAbszolút NőkisFeketeEke vagy taréj jár a locsolásért?

Eke vagy taréj jár a locsolásért?

Már tényleg csak órák vannak hátra a húsvéti nyúl érkezéséig. A locsolók pedig napok múlva kopogtatnak az ajtónkon. De milyen tojással várjuk őket húsvéthétfőn? Íme néhány ötlet a kakastaréjtól az amőbáig!

 

Több ezer éves múlt

A tojás, mint olyan a világ számos pontján megkülönböztetett figyelemben részesül. Díszített tojásokat már az avar sírokban is találtak a régészek, de feljegyzések szerint már Babilonban is festették őket.

Az ókori Perzsia, Egyiptom és Róma területén a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott ünnepségek legfontosabb ételeinek elkészítéséhez használták a tojást, szimbolizálva a természet erőinek újraéledését. A kínaiak pedig már több ezer évvel ezelőtt is pirosra színeztek tojásokat, hogy kifejezzék a Nap iránti tiszteletüket. Tehát maga a tojásfestés pogány eredetű, és csak később fonódott össze a húsvéti ünnepkörrel.

A tojás a keresztény hagyományban a feltámadó Krisztust jelképezi. A húsvéti tojás piros színe pedig Krisztus vérét. Bizonyos magyarázatok szerint a kereszten lévő Megváltóért imádkozó asszony a kosarában tojást vitt magával, és a lecseppenő vér azt megfestette: ennek emlékére festik pirosra a tojást.

A tojásfestés mindig a nők dolga volt. Díszítéseik és motívumaik nagyon változatosak és sokfélék lehettek. Voltak geometrikus, stilizált tárgyakat, vagy fogalmakat szimbolizáló, és növényi-állati minták, de vannak feliratos és akár nemzeti jelképeket megjelenítő darabok is. A tojásokat írták-viaszolták, vagy karcolták, vannak növényrátétes technikák, áttört mintájú, csipkézett formák és gyönggyel vagy fonással díszítettek. A különféle gyűjteményekben fellelhető darabok mintakincse ezres nagyságrendű.

A színezést ekkor még természetes anyagok felhasználásával valósították meg, általában hagymahéjjal, bürökkel, céklával vagy bíbortetűvel. A piroson kívüli a barna, zöld és a kék színű tojások voltak elterjedtek. A színvilág és mintakincs jelentéstartalma pedig része volt a közösség nem verbális kommunikációjának – mondja Kőszegi Gábor, a pécsi Néprajzi Múzeum történésze.

Nyeregben volt, aki kakastaréj mintás tojást kapott….

Ekét a lúzereknek

Régen a lányok nem csupán piros tojással, hanem különböző szimbólumokkal ellátott piros tojással köszönték meg a locsolást. Ezek mintázata nagyon beszédes volt. Az úgynevezett kakastaréj minta például a férfiasságot jelképezte. Az a legény, aki ilyet kapott a locsolásért, joggal reménykedhetett benne, hogy van keresnivalója az ajándékozó lánynál. Annak viszont, aki például stilizált munkaeszközt (pl. ekét) ábrázoló tojást kapott, az nem sok jóra számíthatott a továbbiakban, közeledését a lány elutasította. Ennek a mintának a jelentése arra utalt, hogy az illető jeleskedik ugyan a kétkezi munkában, ami a falusi emberek életében meghatározó volt, de inkább fogja az eke szarvát, mint az ajándékozó lány kezét.

 

 

 

 

 

Ha szeretnél visszanyúlni a hagyományokhoz, de úgy érzed, a kakastaréj meghaladja a képességeidet…

Íme néhány variáció – Mosonyi Éva népi iparművésztől – hagyományos technikával, úgynevezett íróval készíthető modern hímes tojásokra.

 

[frame]

Mosonyi Éva nép iparművész

Immár majd’ fél évszázada őrzi és évről évre csiszolja a magyar népművészet ezen ágának, a tojásírásnak a hagyományát. Eredeti végzettsége és életfelfogása szerint tanító, a szó tágabb értelmében is. Mára az ország több városában, rendezvényén tart bemutatót, tanítja a technikát gyerekeknek, felnőtteknek. „Újra és újra vetni a magot” ezt tartja fontosnak ezen a területen. Munkája alapja a nagyanyai örökség mellett a szakirodalom tanulmányozása. Az ország múzeumaiban található régi darabokat kutatja, s írja azokat a mintákat friss tojáshéjra.

Mosonyi Éva legújabb kiállítását a budapesti Hagyományok Házában nézhetik meg az érdeklődők. A „Meg vagyon írva…” elnevezésű  tárlat május 24-ig látható.[/frame]

 

 

 

Forró viasszal, írókával megírjuk a tojásokat olyan apró minták rengetegével, ami szépen kitölti a tojás felületét. Ez lehet akár kör, kis amőba forma, de szerelmes szívek is. A fekete-fehér kontrasztos tojások gyorsan elkészíthetőek, de ha mégis színezni szeretnénk őket, hát maradék színes gyertyaviaszt melegítve kitölthetjük a mintákat.

 

 

 

 

 

Természetesen a hagyományos hímes tojásokat régi, fazekasok által korongozott tálakba, szakajtóba tegyük, de a modernebbekhez egyszerű környezet illik, ami kiemeli játékosságukat és egyszerűségüket. Sodorjunk vékony kis ágacskákból minikoszorút, vagy tegyük egy színben harmonizáló natúr fatálra vagy üvegtányérra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hirdetés
Előző cikk
Következő cikk
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő