Ezek a tartós foghiány következményei

Hirdetés

Az ember nem szeret fogorvoshoz járni. Fél a kezelésektől, mert többnyire fáj, ha valamilyen beavatkozásra van szüksége. Emiatt a többség fogai – bár nem mindig látszik, – elhanyagoltak.

Ha foghúzásra kerül sor, a legutolsó gondolata az, hogy a hiányzó fogak pótlása érdekében további kezeléseken vegyen részt. Ha nem látszik a foghiány, ha úgysem látja senki, akkor jó az úgy… Azonban nem is gondolnánk, mi minden történik a testünkben, amikor tartós foghiányban szenvedünk.

Mi zajlik le a szervezetünkben foghúzás után?

Az első reakciója, hogy regeneráló üzemmódba kapcsol. Megkezdi a hiányzó fog helyén az íny és a csont gyógyítását. A “feleslegessé vált” csont- és ínyszövet elkezd felszívódni, elsorvadni. A következő fiziológiai reakció, hogy a szájüregben keletkező hiányba, űrbe a többi, szomszédos fog bedől, vagy bevándorol. Nem csak vízszintes irányból! – a másik állcsont hiánnyal szembeni fogai is belenőnek a foghiányba, gyökereik elveszítik korábbi stabilitásukat. A foghiánytól távolodva ugyan egyre kisebb mértékben, de minden fog(!) addigi szoros érintkezése fellazul. A fogközökbe könnyebben bejut, beszorul az étel, ott fogszuvasodást, ínysorvadást okozva. Ezáltal nő a további fogvesztések lehetősége.

Milyen további reakciók lehetnek?

Az így kialakult szájüregi szerkezet már nem képes a korábbi egészséges módon végezni a feladatát. A foghiány mögött bedőlő fogak nem függőlegesen kapják a terhelést, ez azok körül okoz fokozott csontleépülést. 

Az egészséges harapási helyzet módosul. Normál helyzetben a nagyőrlők tartják a két állcsont megfelelő távolságát, biztosítják az izmok és az állkapocs ízületi tok és ízületi szalagainak megfelelő hosszát. A foghiány és a következtében fellépő fogdőlés miatt a harapás megsüllyed: a 2 állkapocs közelebb kerül, az izmok, ízület egy kényszerhelyzetbe kerülnek. Ez hosszú távon állkapocs ízületi kattogást, ropogást, ízületi sérvet, migrént, váll- és hátfájást okoz. Mert már nem úgy terhelődik, működik, mint korábban. 

További következmények

Az emésztés már a szájban elkezdődik. Ha már itt hibás a működés, az további szövődmények kialakulásához vezethet, amelyek már az emésztő szervrendszerünk más szerveit is érinthetik. Ha az ételeket nem tudjuk megfelelően megrágni, gyomrunk folyamatos túlműködéssel képes ezen javítani. 

Mit tehetünk?

Természetesen e végeredményhez nem egy-két hónap alatt jutunk el. Azonban érdemes tisztában lenni a szájüreg elhanyagolásának a következményeivel. A nemszeretem-fogorvoshoz-járást változtassuk tudatos egészségmegőrzésre. Ne járjunk úgy, ahogyan az az ismert népköltésben történt: “egy szög miatt az ország elveszett”! 

Nem csak az a fontos, hogy esztétikailag rendben legyünk! Függetlenül attól, hogy látszik-e avagy sem, mihamarabb hozzuk rendbe foghiányainkat! A Halász Klinikán alkalmazott technológiával, akár csak egy fog beültetésével is szívesen várják jelentkezésünket. Az implantátum beültetésekre 10 év, míg az implantátumokra élethossz garanciát biztosítanak számunkra.

(x)

Hirdetés