Még a halak is be vannak állva a balatoni elektronikus zenei fesztivál után?

Hirdetés

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és a Pécsi Tudományegyetem kutatói 2017 és 2019 között vizsgálták a tó illegális drogokkal való szennyezettségét Zamárdi környékén, a Balaton Sound előtt és után. A fesztivált követő napokban olyan mennyiséget mértek belőlük a vízben, ami akár mérgező is lehet a halaknak és más élőlényeknek – írja most, néhány nappal a 2022-es bulit követően a Qubit.

A lap így kezdi: „Az, hogy a nagy nyári zenei fesztiválok idején megnő az adott területre eső kábítószer-használat mértéke, talán nem okoz különösebb meglepetést. Az ebből fakadó rendőrségi ügyeken vagy a látogatók élménybeszámolóin túl azonban kevés szó esik az illegális drogok környezeti hatásáról.”

Szerintük az első komoly tudományos munka összesen nyolc magyar szerző részvételével készült, és tavaly januárban jelent meg egy szaklapban, de csak angol nyelven. A Qubit azt írja, többek között ezért lehet, hogy itthon gyakorlatilag visszhang nélkül maradt. Meg mert a szövegben nem szerepel Magyarország, sem a Balaton, sem az, hogy melyik fesztiválról van szó, ezekre a helyszínből, az időpontokból és a látogatószámokból lehet következtetni.

A tanulmány szerint összesen 10 tiltott kábítószer nyomát mutatták ki a vízmintákban, és szinte mindegyik kizárólag a rendezvény utáni napokon volt jelen a tóban.

Legmagasabb koncentrációban a kokaint, a ketamint, illetve az extasy fő hatóanyagát, a 3,4-metiléndioxi-N-metamfetamint (MDMA) mutatták ki. Mint megállapították, a szerek többsége a vízben is „megőrizte farmakológiai hatását, ami potenciálisan káros hatással lehet az élővilágra”.

Kiemelték: a drogszennyezést feltehetően nem úgy kell elképzelni, hogy valaki beleszór egy zacskó kokaint a Balatonba, inkább vizelet formájában kerülhetnek a szerek a tóba, de a kutatók szerint nem egyértelmű, hogy „a szennyeződés közvetlen vagy közvetett módon” került a vízbe.

A kutatók szerint a rendelkezésre álló vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a tavakban és folyóvizekben jelen lévő tiltott kábítószerek befolyásolhatják az ökológiai közösségek szerkezetét és funkcióját, ezért további kutatások szükségesek, ahol a mintagyűjtést érdemes lehet a tóparti rendezvények időpontjához igazítani.

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és a Pécsi Tudományegyetem kutatói a 2017 és 2019 közötti méréseket több különböző időpontban elvégezték: a fesztivál előtt 3 hónappal és egy héttel, valamint a Balaton Sound után egy nappal, egy hónappal és 4 hónappal.

Kiemelt képünk illusztráció. 

Hirdetés